4η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 11 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 και αντίπαλο τη Χετάφε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Τη διαφορά έκανε το πέναλτι του Μπόρχα Μαγιοράλ στο 84’ με εκτέλεση πέναλτι.

Η Αλαβές ήταν εκ νέου πολύ μαχητική, όμως δεν πήρε τίποτα από την αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Έχασε στη Μαδρίτη, από τη Χετάφε (1-0), στις λεπτομέρειες, χάρη στη μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα του αντιπάλου.

“Θέλω να ξέρω τα κριτήρια του VAR και να είναι ξεκάθαρα προς όλες τις πλευρές”, είπε μεταξύ άλλων, ο Λουίς Γκαρθία, αφήνοντας αιχμές ουσιαστικά για τη διαιτησία. Δεύτερη ήττα για τους “Μπάμπαθόρος” στη νέα αγωνιστική περίοδο, με το ίδιο σκορ μάλιστα, όπως στην πρεμιέρα από την Κάδιθ (1-0).

Ενδιάμεσα, το συγκρότημα του Λουίς Γκαρθία Πλάθα πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, εντός έδρας, απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, όπως είναι η Σεβίλλη (4-2). Από τους δύο νεοφερμένους στο ρόστερ, Ιάνις Χάτζι και Σάμου Ομοροντιόν, έκανε ντεμπούτο ήδη ο δεύτερος που είναι πιο έτοιμος αφού έπαιζε εντός Ισπανίας.

Έφυγε για την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια ο μέσος Σάλβα Σεβίγια. Απών με σοβαρό τραυματισμό ο φορ Σιμεόνε, δεν αναφέρθηκαν άλλα προβλήματα τραυματισμων.

Αλαβές Στατιστικά

*3/5 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/5 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/10 εντός έδρας

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-2, εντός έδρας, από την Οσασούνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 24’ ο Αϊμάρ Ορόθ σκόραρε με πέναλτι για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 80’ ο Ούγο Ντούρο ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90+5’ ο Νάτσο Βιδάλ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στη Βαλένθια έχει κάνει εκκίνηση καλύτερη από τις προσδοκίες, στη νέα αγωνιστική περίοδο, μόλις για την τρίτη αγωνιστική, υπέστη την πρώτη της βαθμολογική απώλεια. Έχασε από την Οσασούνα (1-2) εντός έδρας, ένα αποτέλεσμα που κρίθηκε με ένα τέρμα στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, η ομάδα του Ρουμπέν Μπαράχα επικράτησε και της Λας Πάλμας με σκορ 1-0 εντός έδρας, για τη δεύτερη αγωνιστική και στην πρεμιέρα, πέρασε νικηφόρα από μια δύσκολη έδρα, όπως είναι της Σεβίλλης με το υπέρ της 1-2.

Νέα μεταγραφικά αποκτήματα ο μέσος Σελίμ Αμαλά από τη Βαγιαδολίδ και ο επιθετικός Ρόμαν Γιαρέμτσουκ από την Κλαμπ Μπριζ. Στη Σασουόλο ο Σάμου Καστιγέχο, στη Βαγιαδολίδ ο Μάρκος Αντρέ. “Το ρόστερ είναι περιορισμένο, όμως δεν είμαι απογοητευμένος από τη μεταγραφική περίοδο”, δήλωσε ο Μπαράχα.

Έκανε ήδη ντεμπούτο ο Σέρχι Κανός. Απών για τους επόμενους μήνες ο επιθετικός Αλμπέρτο Μαρί ο οποίος έκανε χειρουργείο. Επίσης, δεν είναι διαθέσιμος για το ματς με την Αλαβές ο Γκαμπριέλ Παουλίστα.