*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Νταμάκ – Αλ Αχλί 2-2

*8/8 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα έξι μαζί με over 2,5.

ΑΛ ΑΧΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Αχλί έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Αλ Ριάντ παρόλο που ισοφάρισε ο Κεσιέ στο 45’ το γκολ που δέχθηκε από τον πέναλτι του Τουρέ στο 43’. Δεν βρήκε απάντηση στο δεύτερο γκολ της αντιπάλου, από γκολ του Αλ Χαραζίν στο 84’.

Η Αλ Αχλί φάνηκε λίγο “σκουριασμένη” στο τελευταίο παιχνίδι της, χάνοντας τελικά με 2-1 εκτός έδρας από την Αλ Ριάντ. Και μπορεί να ήταν η πρώτη της ήττα, έπειτα από τρεις αγώνες που δεν είχε χάσει, αλλά στο ίδιο διάστημα έχει μόνο μία νίκη, την μοναδική που έχει πετύχει στα τελευταία παιχνίδια της.

Βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που οδηγεί σε κάποια διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σεζόν, αλλά την έχει πλησιάσει πλέον σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, η Αλ Ιτιχάντ, και στο +1 η Αλ Τααβόν.

Ας μην λησμονούμε, πώς παρότι νεοφώτιστη στην κατηγορία, έκανε πολύ μεγάλη αγωνιστική επένδυση, καθώς απέκτησε παίκτες όπως οι Φιρμίνιο, Κέσι, Μαχρέζ, Σεντ-Μαξιμίν που “κοσμούν” την ενδεκάδα της.

Αλ Αχλί Στατιστικά

*3/4 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*5/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΝΤΑΜΑΚ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμάκ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Αλ Τααβόν, με γκολ που δέχθηκε στο 89’ από τον Ζοάο Πέδρο, ένα λεπτό μετά την αποβολή παίκτη της.

Η Νταμάκ πάλεψε, αλλά λύγισε ένα λεπτό πριν το τέλος, χάνοντας τελικά με 0-1 εντός έδρας από την Αλ Τααβόν.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της στους έξι τελευταίους αγώνες, διάστημα στο οποίο είχε και μία νίκη, τη μοναδική της, στα έξι πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, ούσα μάλιστα στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην όγδοη θέση του.