*Προημιτελική φάση του EURO 2024 – Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια.

*Αήττητη η Αγγλία σε τρία ματς κόντρα στην Ελβετία σε μεγάλες διοργανώσεις, πήρε δύο νίκες (1954, 2004) και μια ισοπαλία (1996).

*Έρχονται από 4/5 μεταξύ τους Under 2.5 + NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Αγγλία μετρά μόλις μια ήττα σε 24 ματς κόντρα στην Ελβετία σ’ όλες τις διοργανώσεις (17-6-1), είναι αήττητη στα τελευταία 13 (9-4-0), τελευταία ήττα της το 1981!

*Η Ελβετία έχει τέσσερις παρουσίες σε προημιτελικά μεγάλων διοργανώσεων, μετρά όμως 4/4 αποκλεισμούς σ’ αυτή τη φάση!

*Το σημερινό είναι το 100ο ματς του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ στον πάγκο της εθνικής Αγγλίας, γίνεται μόλις ο τρίτος προπονητής στην ιστορία της που το πετυχαίνει!

ΑΓΓΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη-πρόκριση κόντρα στη Σλοβακία για τους «16». Στο 25’ το 0-1 ο Στραντζ για την καλύτερη Σλοβακία. Η Αγγλία πίεσε στο δεύτερο μέρος, είχε δοκάρι και άλλη μια μεγάλη φάση, λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις με το 1-1 του Μπέλιγχαμ. Στο 91’ της παράτασης το 2-1 απ’ τον Κέιν, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Γλύτωσε μεγάλο «κάζο» το Σάββατο, έφτασε μια «ανάσα» απ’ τον αποκλεισμό κόντρα στη «διαβασμένη» Σλοβακία, την έσωσε το τρομερό «ψαλιδάκι» του Μπέλιγχαμ στις καθυστερήσεις! Άθλια η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε συνοχή αμυντικά, απειλήθηκε σε αρκετές στιγμές και μοιραία δέχτηκε το γκολ, σε φάση που όλη η ανασταλτική συμπεριφορά της ήταν χαμηλού επιπέδου. Το απόλυτο τίποτα επιθετικά στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι οι καλές στιγμές της ήταν λίγες: το δοκάρι του Ράις και η κεφαλιά του Κέιν.

➡️ Τα Προγνωστικά EURO σήμερα

Ο Σάουθγκεϊτ άργησε να κάνει παρεμβάσεις, όλα έδειχναν ότι η Αγγλία οδεύει προς αποκλεισμό, αλλά ήρθε το τρομερό γκολ του Μπέλιγχαμ για να τη «σώσει». Με την έναρξη της παράτασης ήρθε το 2-1, η ψυχολογία πλέον ήταν υπέρ της, το κράτησε μέχρι το φινάλε και πήρε μια αγχωτική πρόκριση. «Είμαι πολύ υπερήφανος για τους παίκτες και το πνεύμα που έδειξαν. Είναι φανταστικός ο Μπέλιγχαμ. Σκεφτόμασταν να τον βγάλουμε αλλά ξέρεις πως είναι ικανός σε τέτοιες στιγμές», είπε ο Άγγλος κόουτς.

Για τέταρτο διαδοχικό ματς στο τουρνουά η ομάδα του παρουσιάστηκε ανέτοιμη, χωρίς λύσεις στο δημιουργικό κομμάτι και με σαφή ανασταλτικά προβλήματα, ειδικά σε ό,τι αφορά τη συνοχή και την επικοινωνία. Εντονότατη η κριτική απ’ τα αγγλικά ΜΜΕ προς το πρόσωπο του, χθες ο Φόντεν τον υπερασπίστηκε: «Οι παίκτες πρέπει να αναλάβουν μερίδιο ευθύνης. Πρέπει να είμαστε leaders και να συγκεντρωθούμε, να δούμε τι μπορεί να μη δουλεύει».

Με τον Σάουθγκεϊτ, πάντως, η Αγγλία φτάνει για τέταρτο διαδοχικό μεγάλο τουρνουά τουλάχιστον στα προημιτελικά, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της! Το ρεπορτάζ αναφέρει ότι ο Άγγλος προπονητής σκέφτεται αλλαγή σχηματισμού, δοκίμασε σχήμα με τριάδα στην άμυνα, λόγω και της απουσίας του στόπερ Γκουέι. Διαθέσιμος πλέον ο Σο, στο όριο καρτών οι Μπέλιγχαμ, Φόντεν, Γκάλαχερ, Μέινου και Τρίπιερ.

ΑΓΓΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 8/11 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 6/11 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Σκόραρε στα 10/12 τελευταία παιχνίδια της σε τελική φάση Euro.

ΕΛΒΕΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Ιταλίας στη φάση των «16». Το 1-0 ο Φρόιλερ στο 37’, το 2-0 έκανε ο Βάργκας στο 46’. Καλύτερη η Ελβετία σ’ ολόκληρο το ματς, απειλήθηκε ελάχιστα, επικράτησε δίκαια.

Διαφορετικό πλέον το επίπεδο της, έπαιξε σαν εδραιωμένη δύναμη κόντρα στην Ιταλία, πήρε μια πανάξια και πεντακάθαρη πρόκριση στα προημιτελικά. Καλύτερη απ’ την αρχή ως το φινάλε, κυκλοφόρησε την μπάλα με άνεση, έφτανε άνετα στην αντίπαλη περιοχή, απειλούσε και τελικά βρήκε το γκολ στο 37’. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με πολύ γρήγορο 2-0 με το όμορφο σουτ του Βάργκας, εκεί «τσάκισε» την ψυχολογία των Ιταλών, που μάταια πάλευαν να βρουν τρόπο να απειλήσουν. Στάθηκε τυχερή η Ελβετία στη φάση του δοκαριού στο 52’ μετά την κεφαλιά του Σαρ, αλλά από εκεί και έπειτα διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση και πήρε πολύ πιο άνετα την πρόκριση απ’ ότι θα περίμενε.

«Κυριαρχήσαμε σ’ όλους τους τομείς του αγώνα, σκόραραμε στις κατάλληλες στιγμές. Δεν προτρέχουμε, είναι σημαντικό να ζήσουμε αυτές τις στιγμές και να τις αξιολογήσουμε ως σπουδαίες. Είμαστε σε καλή φόρμα, έχουμε σωστό σχέδιο, είμαστε μια καλή ομάδα. Αλλά πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι. Το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας είναι τρομερό, έχουμε δείξει ότι μπορούμε να τους κερδίσουμε όλους», είπε ο κόουτς Γιακίν.

Η ομάδα του πορεύεται αήττητη στη διοργάνωση (2-2-0), κόντρα στην Ιταλία κράτησε για πρώτη φορά το «μηδέν», είχε πλησιάσει στη νίκη και κόντρα στη Γερμανία (1-1) για τους ομίλους. Είναι τεράστια η πρόκληση για τους Ελβετούς, οι οποίοι έχουν 4/4 αποκλεισμούς στα προημιτελικά μεγάλων τουρνουά, σήμερα θέλουν την πρώτη πρόκριση της ιστορίας τους στα ημιτελικά!

Επιστρέφει ο αμυντικός Βίντμερ, δεν αναφέρθηκαν απουσίες. Στο όριο καρτών οι Φρόιλερ, Ντόι, Ροντρίγκες, Σιέρο και Τσάκα.

ΕΛΒΕΤΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα 9/10 τελευταία παιχνίδια τελικής φάσης Euro.

*Η Ελβετία έχει μόλις μια ήττα στα τελευταία 14 ματς σε τελική φάση Euro (5-8-1).