ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Χωρίς να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της η Χάλμσταντ κάνει «αθόρυβα» το καθήκον της. Νέο της «θύμα» η Λιουνγκσκίλε, την οποία κέρδισε με 1-0, εντός έδρας. Της έβαλε δύσκολα η αντίπαλος για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη είχε περισσότερο θράσος και χάρη στην ποιότητα ορισμένων παικτών πήρε τη νίκη με γκολ στο 87’ της αναμέτρησης. Δεύτερη σερί νίκη, μετά το «διπλό» στην έδρα της Βάρμπεργκς (0-1) και έκτη στα τελευταία επτά (6-0-1). Έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με τρία γκολ παθητικό, ενώ μετράει επτά σερί No/Goal και έξι διαδοχικά Under 2.5. Επέστρεψε στην κορυφή, έχοντας παρέα τη Σίριους στους 18 βαθμούς και με νίκη κόντρα στη νεοφώτιστη Ντάλκουρντ θα γευτεί μόνη της τη χαρά της κορυφής. Στην έδρα της τρέχει ρεκόρ 3-0-1. Συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο Σίλβερχολτ (ΜΕ 6/2), που ήταν αμφίβολος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λιουνγκσκίλε.

Στατιστικό: Έξι Under 2.5 μετράει η Χάλμσταντ στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΝΤΑΛΚΟΥΡΝΤ

Από την άλλη πλευρά η Ντάλκουρντ «αυτοκτόνησε» την περασμένη αγωνιστική, χάνοντας μέσα από τα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Ντέγκερφορς (2-2 εντός έδρας). Πήρε σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο μέρος (1-0 18’, 2-0 41’). Στο δεύτερο αποφάσισε να αμυνθεί για κάποιο λόγο, το πλήρωσε αρχικά στο 55’, συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, έμεινε με δέκα παίκτες στο 95’ και έπαθε σοκ στο 100’ της αναμέτρησης (για τους πολλούς τραυματισμούς οι τόσες καθυστερήσεις). Παρέμεινε για τρίτη σερί αγωνιστική αήττητη (1-2-0), μετρώντας μόλις μία ήττα στα τελευταία έξι (3-2-1). Με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της δείχνει πως είναι αποφασισμένη να μείνει στην κατηγορία. Σκόραρε στις τρεις από τις τέσσερις φετινές της εξόδους, έχοντας απολογισμό 2-0-2. Τιμωρημένος ο Ραντέλοβιτς (Μ 7/0), ο οποίος πήρε κόκκινη στο προηγούμενο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Ντέγκερφορς.

Στατιστικό: Τρία διαδοχικά G/G και Over 2.5 μετράει η Ντάλκουρντ στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.