4η αγωνιστική

*Παιχνίδι για την Δ’ κατηγορία του Nations League. Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Γ’ κατηγορία.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο πλευρές.

*Στον πρώτο γύρο: Λετονία – Λιχτενστάιν 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ανδόρα, για το Nations League. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 78′ και τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, πριν μειώσει απλά στο τελικό αποτέλεσμα με τον Μάιερ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χωρίς νίκη εξακολουθεί να πορεύεται στον όμιλο του Nations League, το Λιχτενστάιν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μάρτιν Στόκλασα φιλοξενήθηκε από την Ανδόρα, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1.

Για ακόμη μια φορά παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και δεν ήταν ικανό να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό του για αρκετή ώρα, είδε τον VAR να του ακυρώνει γκολ στο πρώτο ημίχρονο, για να “λυγίσει” προς το φινάλε και να μαζέψει τη μπάλα δυο φορές από τα δίχτυα του. Μείωσε απλά στο φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα.

Παραμένει έτσι χωρίς βαθμό στον όμιλο, καθώς προηγήθηκαν οι ήττες από Μολδαβία (0-2 εντός) και Λετονία (1-0 εκτός). Αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη ήττα του, πετυχαίνοντας μόλις ένα τέρμα, ενώ έχει να κερδίσει 20 αγώνες, με 18 ήττες σε αυτό το διάστημα. Τελευταία νίκη του, το εκτός έδρας 1-2 επί του Λουξεμβούργου σε φιλικό το 2020.

Εθνική Λιχτενστάιν ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπούχελ (Βαντούζ), Τζάστιν Όσπετλ (Ουέρντινγκεν), Χόμπι (Μπάλζερς), Λο Ρούσο (Λινθ), Μάγερ (Έσεν/Μάουρεν) – Αμυντικοί: Γιλντίζ (Μπάλζερς), Σάντρο Βόλφινγκερ (Μπάλζερς), Μπράντλ (Πούλαχ), Μάλιν (Ροτ-Βάις Ράνκβαϊλ), Γκρούνενφελντερ (Μπάλζερς), Λούκας Γκράμπερ (Έσεν/Μάουρεν), Χίλτι (Βαντούζ), Μάρξερ (Σουρ 97), Ουντεράινερ (ΑΣΚΟ Ντονάου Λιντς), Μάρκο Βόλφινγκερ (Μπάλζερς) – Μέσοι: Χάσλερ (Τουν), Σέλε (Σουρ 97), Μάιερ (Έσεν/Μάουρεν), Φρόμελτ (Έσεν/Μάουρεν), Φάμπιο Βόλφινγκερ (Μπάλζερς), Κόλμαν (Ρούγκλελ), Μπεκ (Βαντούζ), Λούχινγκερ (Βαντούζ), Νέτσερ (Βαντούζ Β’), Νόα Γκράμπερ (Έσεν/Μάουρεν) – Επιθετικοί: Γιανίκ Φρικ (Σεαχλάουλ Πιάτρα Νεάμτ), Φίλιπ Όσπελτ (Ρούγκελ), Νόα Φρικ (Γκοσάου), Καρντεσόγλου (Ρούγκελ), Γκάσνερ (ΑΚΑ Φόραλμπεργκ)

Λιχτενστάιν Στατιστικά

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια του, φιλικά και επίσημα.

*No Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του, φιλικά και επίσημα.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΛΕΤΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-4 επί της Μολδαβίας, για το Nations League. Βρέθηκε πίσω στο πέμπτο λεπτό με πέναλτι, για να κάνει την ανατροπή με τους Γκουτκόφσκις (19′, 60′) και Γιάνις Ικάουνιεκς (26′). Στο 64′ δέχθηκε τη μείωση σε 2-3, όμως λίγο αργότερα (75′), ο Ικαούνιεκς και πάλι έκανε το τελικό 2-4.

Αντιθέτως, η Λετόνια πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία, μέχρι στιγμής στον όμιλο. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ντάινις Καζακέβικς φιλοξενήθηκε από τη Μολβαδία, από την έδρα της οποίας “πέρασε” με 2-4.

Σε ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο, σε γενικές γραμμές, από άποψη ευκαιριών, η ίδια αποδείχθηκε αρκετά πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενη παράλληλα και δυο “δώρα” από τον αντίπαλο πορτιέρο.

Έκανε έτσι το 3×3 στο όμιλο, καθώς είχαν προηγηθεί οι δυο εντός έδρας νίκες κόντρα σε Ανδόρα (3-0) και Λιχτενστάιν (1-0), αντίστοιχα. Έφτασε παράλληλα τους εννέα βαθμούς και άφησε πέντε πίσω της τους διώκτες της, έχοντας έτσι σαφές προβάδισμα για την άνοδο στην τρίτη κατηγορία.

Εθνική Λετονίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Στέινμπορς (Γιαγκελόνια), Μάτρεβικς (Βαλμιέρα), Ζβιέντρις (Λιεπάγια) – Αμυντικοί: Ντούμπρα (Ρίγας), Ταράσοφς (Εθνικός Άχνας), Σαβάλνιεκς (Λιεπάγια), Γιουρκόφσκις (Ρίγα), Τσερνομόρντις (Ρίγα), Ος (Σπαρτάκς Γιούρμαλα), Στρούγκλις (Ρίγας), Σορόκινς (Ρίγας), Μπίρκα (Βαλμιέρα), Μπαλόντις (Βαλμιέρα) – Μέσοι: Ζιούζινς (Ρίγας), Γ. Ικάουνιεκς (Κουόπιο), Καμές (Ρίγα), Σιγκάνικς (Ντουνάισκα), Έμσις (Λάχτι), Γιάουνζεμς (Βαλμιέρα), Τόμπερς (Λέχια Γκντανσκ), Σαβάλιεβς (Αούντα), Βαρσλαβάνς (Ρίγας) – Επιθετικοί: Γκουτκόφσκις (Ράκοβ), Ντ. Ικάουνιεκς (Γιάμπλονετς), Ουλντρίκις (Καμπούρ), Κρόλις (Βαλμιέρα)