4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Αφρικής. Δέκα όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο θα πάρουν οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν και στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014, με το παιχνίδι στη Νότιο Αφρική να λήγει ισόπαλο 1-1 και την Αιθιοπία να επικρατεί στην έδρα της με 2-1.

*Στον πρώτο γύρο: Αιθιοπία – Νότιος Αφρική 1-3

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη παραμένει μετά τα τρία πρώτα παιχνίδια της στα προκριματικά η Νότιος Αφρική. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Ούγκο Μπρος φιλοξενήθηκε από την Αιθιοπία, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό, μετά και το τελικό 1-3. Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε μια απολύτως δίκαιη επικράτηση, αν και δέχθηκε αρκετές φάσεις από μια κατώτερη ποιοτικά αντίπαλο. Κάπως έτσι, έφτασε τους επτά βαθμούς και είναι μόνη πρώτη στο +1 από τη δεύτερη Γκάνα. Είχαν προηγηθεί η “λευκή” ισοπαλία με τη Ζιμπάμπουε (εκτός) και η νίκη 1-0 επί της Γκάνας (εντός).

Εθνική Νοτίου Αφρικής Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ουίλιαμς (Σούπερσπορτ Γιουνάιτεντ), Μοτουά (Αμαζούλου), Μπβουμά (Κάιζερ Τσιφς) – Αμυντικοί: Μομπί (Σεκουκούνε), Μπλομ (Κάιζερ Τσιφς), Ντε Ρέουκ (Μαμελόντι), Ξουλού (Χάποελ Τελ Αβίβ), Λεμπουσά (Μαμελόντι), Ενγκομπό (Κάιζερ Τσιφς), Χλαντί (Κάιζερ Τσιφς), Μασκέγκο (Κέιπ Τάουν Σίτι) – Μέσοι: Μβαλά (Μαμελόντι), Μοκοένα (Σούπερσπορτ Γιουνάιτεντ), Μαάρτ (Σεκουκούνε), Μπρουκς (ΤΣ Γκάλαξι), Ζουκέ (Λαμοντβίλ) – Επιθετικοί: Μακγκοπά (Μπαροκά), Λετσοάλο (Ρόγιαλ ΑΜ), Χλονγκβάνε (Μάριτσμπουργκ), Πούλε (Ορλάντο Πάιρετς), Μαμπάσα (Ορλάντο Πάιρετς)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Αιθιοπίας, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μοκοένα και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 67ο λεπτό, εν τέλει επικράτησε με τα τέρματα των Εμβαλά (71′) και Μακγκοπά (90’+).

Νότιος Αφρική Στατιστικά

*No Goal τα 9/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της. (δες το στην Stoiximan)

*No Goal τα επτά τελευταία επίσημα παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΙΘΙΟΠΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Αιθιοπία, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί της Ζιμπάμπουε (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Βουμπέτου Αμπάτε υποδέχθηκε τη Νότιο Αφρική, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 1-3. Είχε αρκετές ευκαιρίες και έβαλε δύσκολα στην αντιπαλό της, ενώ παρότι ισοφάρισε, εν τέλει παραδόθηκε στην ανωτερότητα των “μπαφάνα μπαφάνα”. Δεύτερη ήττα στον όμιλο, μετά και από εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στη Γκάνα (1-0 εκτός). Είναι στην τρίτη θέση, με τρεις βαθμούς, τέσσερις μακριά από την κορυφή.

Εθνική Αιθιοπίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Τεκλεμαριάμ Σανκό, Τζεμάλ Τασέου, Φασίλ Μικάελ – Αμυντικοί: Ασράτ Τουνιό, Σουλεμάν Χαμίντ, Ραμαντάν Γιουσούφ, Ντέστα Γιοχάνες, Γιαρέντ Μπαγιέ, Ασλέου Ταμενέ, Μιγκνότ Ντεμπεμπέ, Μενάφ Αουόλ – Μέσοι: Αμανούελ Γιοχάνες, Γιούν Εντεσό, Κατός Πανόμ, Μεσούντ Μοχαμόντ, Σουραφέλ Νταγκνασέου, Ταφεσέ Σολομόν, Σιμκέτ Γκουγκσά, Σιμελές Μπεκελέ – Επιθετικοί: Αμανούελ Μικάελ, Γκετανέ Κεμπεντέ, Αμπέλ Γιαλέου, Σερνέτ Γκουγκσά, Μεσφίν Ταφεσέ, Αμπουμπακέρ Νασίρ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Νότιο Αφρική, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και παρότι έφτασε στην ισοφάριση με τον Κεμπεντέ στο 67ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (71′, 90’+), για το τελικό αποτέλεσμα.