5η αγωνιστική

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Τοπικό ντέρμπι.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χάκα, για την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε νωρίς (0-1 στο 9′), αλλά δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα, σε ένα 1ο ημίχρονο με ελάχιστες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Παθητικός ο ρόλος της στη μεγαλύτερη διάρκεια του β΄μέρους, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το τελικό 2-1 στο 62ο λεπτό, με τη Χέλσινγκφορς να μην τους απειλεί ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Παραμένει χωρίς νίκη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος (0-1-3), με την ομάδα να δείχνει μεγάλα σημάδια βελτίωσης στο πρώτο παιχνίδι του Παατελάινεν στον πάγκο της. “Ο σημερινός αγώνας είναι μια ευκαιρία για επανεκκίνηση και επιστροφή στις νίκες. Είμαστε σε καλό δρόμο με τον καινούριο μας προπονητή”, δήλωσε ο πολύπειρος τερματοφύλακας της Χέλσινγκφορς, Μπέτο.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Χέλσινγκφορς Στατιστικά

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν και τα 4 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε εντός έδρας συντριβή με 1-4 από την Ίντερ Τούρκου, για την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (0-1 στο 16′), αλλά αντέδρασε άμεσα, κάνοντας το 1-1 στο 27′. Κάκιστη η αμυντική της συμπεριφορά στο 2ο ημίχρονο, δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε διάστημα επτά λεπτών, στις μοναδικές ευκαιρίες της Τούρκου στο β’ μέρος. Δεν κατάφερε κάτι στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, με το βαρύ 1-4 να μένει μέχρι τέλους.

Ήταν η πρώτη της ήττα μετά από 4 αγωνιστικές (3-0-1), με τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε από την Ίντερ Τούρκου να είναι και τα πρώτα της στο πρωτάθλημα. Έτσι, έπεσε από την κορυφή και βρίσκεται ήδη στο κυνήγι της πρωτοπόρου Κουόπιο, που έχει τρεις βαθμούς περισσότερους. “Είχαμε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο στο παιχνίδι με την Τούρκου, με τα θετικά στοιχεία μας να είναι λίγα. Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να βελτιωθούμε σε ορισμένους τομείς, αρχής γενομένης από το σημερινό παιχνίδι”, δήλωσε ο κόουτς Κοσκέλα.

Τραυματίες παραμένουν οι Βάανανεν, Ιλιτόλβα, Μπράουν, Πέλτολα, Ρίκου Ρίσκι, Ρουπ Ρίσκι και Ολουσάνια.