*15η αγωνιστική

*Σημειώθηκε ισοπαλία στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (Χάιντενχαϊμ μία νίκη).

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με το Μαγδεμβούργο. Στο 23′ ο Τομάλα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Ίτο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τον βαθμό επέστρεψε από την έδρα του Μαγδεμβούργο η Χάιντενχαϊμ (1-1), σε μία αναμέτρηση που είχε μόλις 24% κατοχή μπάλας! Δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας γκολ τη μία. Ισορροπημένο, χωρίς σπουδαίες στιγμές το δεύτερο.

Αήττητη παραμένει η Χάιντενχαϊμ σε επτά εντός έδρας αγωνιστικές (5-2-0): Δέχτηκε γκολ στις πέντε τελευταίες, σημείωσε τουλάχιστον από δύο γκολ στις έξι. Στην τελευταία αναμέτρηση που έδωσε με την Πάντερμπορν πανηγύρισε τη νίκη (2-1 εκτός): Η εν λόγω αποτελεί τη μοναδική σε οχτώ προσπάθειες (πέντε ισοπαλίες, δύο ήττες). Παράλληλα παραμένει αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις με την Πάντερμπορν (1-3-0).

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από το Αμβούργο. Ο Λάιπερτζ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Γκλάτζελ (23′) και Ντομπέ (45+1′). Στο 51′ ο Λάιπερτζ ισοφάρισε σε 2-2, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπένες (69′).

Τρεις αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί της Πάντερμπορν (2-1-0), στις οποίες κράτησε παράλληλα το μηδέν στα μετόπισθεν. Την προηγούμενη βδομάδα υποκλίθηκε στο Αμβούργο γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-2. Μοιρασμένη από πλευράς κατοχής κι ευκαιριών η μεταξύ τους αναμέτρηση, στάθηκε άτυχη σημαδεύοντας δύο φορές τα αντίπαλα γκολπόστ στο πρώτο ημίχρονο.

“Γνωρίζουμε καλά τις δυνατότητές μας, δουλέψαμε σκληρά όλη την εβδομάδα για να μείνουμε ζωντανοί στην έδρα της Χάιντενχαϊμ”, είπε ο προπονητής Κβάσνιοκ. Η Πάντερμπορν επέστρεψε με το “τρίποντο” από την έδρα της Χάιντενχαϊμ τον Νοέμβριο 2018 (5-1).