ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ

Μετά από δεκατρείς αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και με απολογισμό πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες, η Γουόκινγκ κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Γκάρι Χιλ φιλοξενήθηκε από την δεύτερη της βαθμολογίας, Φόρεστ Γκριν, η οποία πήρε κεφάλι στο σκορ, στο δέκατο μόλις λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, στην επανάληψη, και πιο συγκεκριμένα στο 69′, ο Καρ ισοφάρισε για την ομάδα του από το σημείο του πέναλτι, με την Γουόκινγκ να ”κλέβει” τη νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Νόρμαν. Με τη νίκη της αυτή, η Γουόκινγκ έφτασε τους 55 βαθμούς μετά από 43 παιχνίδια, ούσα και στην 14η θέση της βαθμολογίας. Έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, εδώ και μερικές αγωνιστικές, και πλέον παίζει χωρίς άγχος στα παιχνίδια που έχουν απομείνει.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Φόρεστ Γκριν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Γουόκινγκ – Γκρίμσμπι

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παράμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι η Γκρίμσμπι, η οποία αν συνεχίσει έτσι, τότε είναι σίγουρο πως θα βγει εκτός πλέι οφ. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πολ Χαρστ φιλοξενήθηκε από την Ντόβερ Αθλέτικ, σε μια αναμέτρηση για την τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με το εύστοχο χτύπημα του Μπογκλ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον, η Γκρίμσμπι βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, δυο βαθμούς πίσω από την Ντόβερ, με ένα παιχνίδι όμως λιγότερο. Πράγμα που σημαίνει πως σε περίπτωση νίκης στο σημερινό παιχνίδι, θα την προσπεράσει και πάλι. Μια νίκη, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός της στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ντόβερ Αθλέτικ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.