*Αυτή είναι μόλις η τρίτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες. Η πρώτη ήταν σε φιλικό τον Οκτώβριο του 1997, με την Αυστραλία να επικρατεί με 3-0, για να ακολουθήσει αυτή το καλοκαίρι του 2005, όταν και η Τυνησία πήρε τη νίκη με 2-0 στα πλαίσια του τότε Confederations Cup.

*Η Τυνησία είναι η πρώτη αφρικανική χώρα που πανηγύρισε νίκη στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και αυτή ήταν το 1978, κόντρα στο Μεξικό με 3-1.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Η Τυνησία δέχθηκε γκολ στα 14 από τα 16 συνολικά παιχνίδια της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας δεχθεί 25 τέρματα συνολικά.

*Η Αυστραλία αντιμετωπίζει για δεύτερη φορά ομάδα από την Αφρική στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η προηγούμενη ήταν το 2010, όταν και έπαιξε κόντρα στη Γκάνα, με την οποία έμεινε στο 1-1.

*Μόλις μια φορά στα 17 συνολικά παιχνίδια που έχει δώσει στη διοργάνωση, η Αυστραλία κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Αυτή ήταν το 1974, κόντρα στη Χιλή (0-0).

ΤΥΝΗΣΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Τυνησίας

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τη Δανία, για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Δοκάρι για τους Δανούς στο 70ο λεπτό.

Μπορεί να μην κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη την πρεμιέρα της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, ωστόσο το τελικό 0-0 με τη Δανία δεν είναι καθόλου άσχημο για την Τυνησία. Η ομάδα του Τζαλέλ Καντρί παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στον αγωνιστικό και το 3-4-2-1 με το οποίο παρατάχθηκε “έκλεισε” τους χώρους προς την εστία της, περιορίζοντας το παιχνίδι των Δανών.

Πιο κινητική στο πρώτο ημίχρονο, είχε τις πιο επικίνδυνες φάσεις και μπορούσε κάλλιστα να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει σε καμία περίπτωση των Σμάιχελ. Στο δεύτερο μέρος όμως, είδε τους Δανούς να είναι πιο βελτιωμένοι και να έχουν και αυτοί τις στιγμές τους, ωστόσο κάτι ο πορτιέρο Νταμέν κάτι και το δοκάρι, κράτησαν των μηδέν στην εστία της Τυνησίας.

“Νομίζω ότι αξίζαμε αυτόν τον βαθμό, αλλά φυσικά θέλαμε περισσότερα. Παίξαμε απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα και τα πήγαμε πολύ καλά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Υπήρχε έλλειψη αποτελεσματικότητας. Στο ποδόσφαιρο πρέπει να βρίσκεις δίχτυα, άρα πρέπει να σκοράρουμε και όχι απλά να δημιουργούμε ευκαιρίες. Κάναμε το καλύτερο δυνατό και, πάνω απ’ όλα, δείξαμε την ταυτότητά μας. Θέλουμε να περάσουμε στην επόμενη φάση και παραμένουμε αισιόδοξοι ότι αυτό μπορεί να συμβεί”, δήλωσε ο τεχνικός Καντρί.

Τυνησία Στατιστικά

*No Goal τα 15/16 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Ο Καζρί είχε συμμετοχή και στα τέσσερα τελευταία τέρματα της Τυνησίας, στο Παγκόσμιο Κύπελλο (δυο γκολ και δυο ασίστ).

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Αυστραλίας

Προηγούμενο ματς: Ήττα 4-1 από τη Γαλλία, για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Πήρε προβάδισμα στο ένατο λεπτό με τον Γκούντγουιν, για να δεχθεί την ανατροπή πριν την ανάπαυλα (27′, 32′) και ακόμη δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (68′, 71′).

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη δική της πορεία στη διοργάνωση, η Αυστραλία. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα του Γκράχαμ Άρνολντ αντιμετώπισε τη Γαλλία, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-1. Γνώριζε εξ αρχής ότι δεν θα έχει εύκολο έργο κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε το άγχος που έβγαλαν στο ξεκίνημα οι Γάλλοι και πήρε προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι.

Προσπάθησε να διαχειριστεί στη συνέχεια το παιχνίδι, ωστόσο είδε σταδιακά την αντίπαλο της να παίρνει μέτρα και να συνέρχεται γρήγορα. Δεν άντεξε στην πίεση η άμυνα της Αυστραλίας και υπέπεσε αρκετές φορές σε λάθη, δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Επιθετικός μονόλογος της Γαλλίας το δεύτερο μέρος, βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

Συμπλήρωσε έτσι επτά παιχνίδια χωρίς νίκη σε τελικά της διοργάνωσης, με την τελευταία της να είναι το 2010 στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής, κόντρα στη Σερβία (2-1). “Νομίζω ότι πρέπει να βρούμε και πάλι την πίστη, την ενέργεια και τη συγκέντρωση μας. Δουλέψαμε αρκετά γι’ αυτά, όμως πέσαμε σε αρκετά λάθη κόντρα στη Γαλλία και το πληρώσαμε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Ευτυχώς το άλλο ματς του ομίλου έληξε χωρίς νικητή. Οπότε πρέπει να είμαστε πανέτοιμοι σήμερα και να πάρουμε τη νίκη”, δήλωσε ο κόουτς Άρνολντ.

Φανέλα βασικού αναμένεται να πάρει σήμερα ο Αϊντίν Χρούστιτς, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στην πρεμιέρα καθώς δεν ήταν απολύτως έτοιμος. Χτύπησε στον αστράγαλο και θα μείνει εκτός ο μπακ Νατάνιελ Άτκινσον, τη θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο Φραν Κάρασιτς.