26η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Χάβρη – Τρουά 1-1

*Στο Λιγκ Καπ: Χάβρη – Τρουά 2-0

ΤΡΟΥΑ

Την πέμπτη της διαδοχική εκτός έδρας ισοπαλία έφερε την προηγούμενη αγωνιστική η Τρουά, μένοντας στο 1-1 με την Νιόρ. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, ατύχησε να μείνει πίσω στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 13’). Στο δεύτερο μέρος ανέβασε κάπως την απόδοσή της, έφερε το ματς στα ίσα στο 67’ (1-1) και στο υπόλοιπο του αγώνα έπαιξε συντηρητικά δείχνοντας ικανοποιημένη με τον πόντο. «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου και την αντίδραση που έβγαλαν στο δεύτερο ημίχρονο», είπε ο κόουτς Ρουί Αλμέιδα.

Συμπλήρωσε «τριάδα» αγώνων που αγνοεί τη νίκη η Τρουά, μετά την ισοπαλία με τη Μετς (1-1 εκτός) και την ήττα από την Παρί (0-1),  μετράει μια νίκη στις οκτώ πρόσφατες αγωνιστικές (1-5-2), ανέβηκε στην 7η θέση και στους 36 πόντους, στο -6 πλέον απ’ τα πλέι οφ ανόδου, ψάχνει την επιστροφή στις νίκες, ώστε να μην χάσει περισσότερο την επαφή της με την «πεντάδα». Συνεχίζουν εκτός οι τραυματίες Κορντοβάλ (Αμυντικός, 22, 1) και Μπεν Σααντά (Επιθετικός, 9, 0), νέα απουσία ο Ομπιάνγκ (Αμυντικός, 21, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Νιόρ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Τρουά – Χάβρη παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΧΑΒΡΗ

Από την άλλη πλευρά, η Χάβρη γνώρισε ήττα μετά από καιρό στην έδρα της, χάνοντας με το καθαρό 2-0 από την ουραγό εκείνη τη στιγμή Νανσί. Μπορεί να είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ και δέχθηκε το 0-1 στο 40’ (0-1). Στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 51’ (0-2), από εκεί και έπειτα «αφυπνίστηκε», έχασε σωρεία ευκαιριών, άξιζε να μειώσει το σκορ, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει απολύτως τίποτα. «Είμαι εκνευρισμένος για την εμφάνισή μας, δώσαμε δικαιώματα στην αντίπαλο και δίκαια χάσαμε», παραδέχθηκε ο κόουτς Τανσό.

Επιστροφή στις ήττες για την Χάβρη, έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες με τις Κλερμόν (0-0 εκτός), Μπρεστ (1-1 εντός) και Ορλεάν (1-1 εκτός), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις 10 αγωνιστικές (3-7-0), μετρώντας μόλις μια ήττα στα τελευταία 12 παιχνίδια (4-7-1). Παράμεινε στην 6η θέση με 38 πόντους, είδε την διαφορά από την «πεντάδα» να εκτοξεύεται στους πέντε πόντους. Δεν έχει νικήσει σε καμία από τις επτά τελευταίες εξόδους της (0-3-4), στις τέσσερις πιο πρόσφατες έφερε ισοπαλία (δύο με 1-1, δύο με 0-0). Εξέτισε ο Μπονέ (Μέσος, 20, 3), παραμένει εκτός ο Μουκουντί (Αμυντικός, 17, 2) ο οποίος αρνείται να ανανεώσει το συμβόλαιο του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από την Νανσί.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.