34η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Ερυθρός Αστέρας – Τρουά 0-3

ΤΡΟΥΑ

Επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο το αγωνιστικό της ανέβασμα η Τρουά, περνώντας θριαμβευτικά με 3-0 από την έδρα της Λοριάν. Σοβαρή και πειθαρχημένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, προηγήθηκε με τον Εμπεούμο στο 12’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πελέ στο 39’ (0-2), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της με τον Τουζγκάρ στις καθυστερήσεις (0-3 στο 93’).

Τέταρτη σερί νίκη για την Τρουά, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν κόντρα στις Γκρενόμπλ (2-1), Τρουά (0-1) και Γκαζελέκ Αζαξιό (1-0), έφθασε τις επτά νίκες στις οκτώ πρόσφατες αγωνιστικές, μετρώντας μόλις μια ήττα στις 14 πρόσφατες αγωνιστικές (8-5-1). Παραμένει μόνη στην 3η θέση με 58 πόντους, στο -7 απ’ την απευθείας άνοδο και στο +4 από την 6η θέση. Κρατάει την τύχη στα χέρια της όσον αφορά τη συμμετοχή στα πλέι οφ, ωστόσο θα πρέπει να παρουσιαστεί το ίδιο σοβαρή ως το φινάλε. Στην έδρα της έρχεται από τέσσερις σερί νίκες. Εξέτισε ο Κουγιατέ (Αμυντικός, 9, 0), μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα για τον κόουτς Αλμέιδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στη Λοριάν.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Τρουά στα έξι απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Τρουά – Ερυθρός Αστέρας παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Δεν πήρε αυτό που επιθυμούσε την περασμένη αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας, μένοντας στο 1-1 με την Νανσί στην ουδέτερη Μποβέ. Προηγήθηκε με πέναλτι του Αμπντελτζελίλ στο 25’ (1-0), έδωσε έπειτα χώρο στην αντίπαλο, απειλήθηκε σε πολλές περιπτώσεις, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 87’ (1-1). Στις καθυστερήσεις μάλιστα η Νανσί αστόχησε σε πέναλτι, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή.

Δεύτερη αγωνιστική που παραμένει αήττητος ο Ερυθρός Αστέρας, μετά την νίκη κόντρα στη Μπεζιέρ (1-3), αυτή ήταν και η μοναδική επιτυχία του στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές (1-3-3). Παρέμεινε στην τελευταία θέση με 27 πόντους, στο -6 απ’ τα μπαράζ παραμονής και την απευθείας σωτηρία. Συνεχίζει να έχει δύσκολο έργο, ωστόσο δεν έχει πετάξει ακόμη λευκή πετσέτα και δίνει κάθε αγωνιστική τον καλύτερό του εαυτό. Μετράει μόλις ένα διπλό στις 16 φετινές εξόδους του στο πρωτάθλημα (1-7-8). Συμπλήρωσε κάρτες ο Ντεριέν (Αμυντικός, 30, 0), συνεχίζουν εκτός οι τραυματίες Μπουργκό (Μέσος, 21, 2) και Ντουσέζ (Τερματοφύλακας, 20, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Νανσί.

Στατιστικό: G/G τα τρία απ’ τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.