*Αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική της φάση των ομίλων του CONCACAF Champions League. Συμμετέχουν 24 ομάδες από 12 κράτη της Βόρειας Αμερικής.

*Στη φάση των ομίλων υπάρχουν οκτώ γκρουπ των τριών ομάδων. Ο νικητής κάθε γκρουπ περνά στην επόμενη φάση, που προβλέπει νοκ-άουτ παιχνίδια. Η ομάδα που κατακτά το CONCACAF Champions League συμμετέχει στο FIFA Club World Cup.

*Η Τίγκρες, που διαθέτει μπάτζετ που ανέρχεται στα 53,6 εκατομμύρια, αντιμετωπίζει την Πλάσα Αμαδόρ, της οποίας το μπάτζετ δεν ξεπερνά τις 400 χιλιάδες.

ΤΙΓΚΡΕΣ (ΜΕΞΙΚΟ)

Έχει ξεκινήσει με σχεδόν ιδεατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στη φετινή χρονιά, μιας και παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, ενώ στο Τσάμπιονς Λιγκ Αμερικής, πήρε τη νίκη που έψαχνε στην πρεμιέρα των ομίλων με το 3-1 απέναντι στη Χερεντιάνο.

Στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος υποδέχθηκε την Πατσούκα και παρότι είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα, δεν τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν ούτε λεπτό. Κι αυτό γιατί στα αμέσως επόμενα δευτερόλεπτα ισοφάρισε, ενώ εννιά λεπτά αργότερα πήρε «κεφάλι» στο σκορ χάρη σε δύο τέρματα του ηγέτη της, Αντρέ Ζινιάκ, που από πέρυσι αγωνίζεται με τη φανέλα της. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Σόσα, είδε την Πατσούκα να μειώνει και πάλι, αλλά χάρη στον Σόσα, ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι μερικά λεπτά αργότερα.

Στη Λίγκα του Μεξικό δεν έχει γνωρίσει την ήττα μετά από έξι αγωνιστικές, μετρώντας τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στο Τσάμπιονς Λιγκ Αμερικής έχει ως στόχο την κατάκτηση και ξεκίνησε σχεδόν ιδανικά, επικρατώντας με 3-1 στην έδρα της Χερεντιάνο από το Πουέρτο Ρίκο την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν έχουν καταγραφεί αγωνιστικά προβλήματα για τον τεχνικό Ρικάρντο Φερέτι, αλλά κατά τα φαινόμενα, ο Βραζιλιάνος θα προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 4-2 απέναντι στην Πατσούκα.

Στατιστικό: Αήττητη στο εγχώριο πρωτάθλημα με τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

ΠΛΑΣΑ ΑΜΑΔΟΡ (ΠΑΝΑΜΑΣ)

Όπως και η σημερινή της αντίπαλος, έτσι κι αυτή, παραμένει αήττητη από το ξεκίνημα των φετινών της υποχρεώσεων σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο. Στον τελευταίο της αγώνα για το πρωτάθλημα του Παναμά, παραχώρησε λευκή ισοπαλία στη Σαν Φρανσίσκο, η οποία ήταν η πέμπτη συνεχόμενη για το πρωτάθλημα, μετά από τη μοναδική της φετινή νίκη, που σημειώθηκε στην πρεμιέρα, στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Αλιάνσα. Τα πράγματα δεν είναι και πολύ διαφορετικά γι’ αυτήν και στη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ Αμερικής, καθώς στον μοναδικό αγώνα που έδωσε ως σήμερα, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της απέναντι στη Χερεντιάνο.

Είναι ξεκάθαρο πως είναι ομάδα των ισοπαλιών ως σήμερα, αλλά στην αναμέτρηση κόντρα στην Τίγκρες, είναι σαφές πως θα έχει πολύ δυσκολότερο έργο. Ο προπονητής της, Χαΐρ Παλάσιος, πάντως, έδειξε αισιόδοξος πριν το παιχνίδι, δηλώνοντας: «Πάμε να παίξουμε ένα παιχνίδι όπως όλα τα άλλα και να προκαλέσουμε την έκπληξη, φεύγοντας με νίκη από το Μεξικό». Ομάδα που βασίζεται ως επί το πλείστον σε ντόπιους ποδοσφαιριστές, με μικρό μπάτζετ, όπως βέβαια όλες όσες αγωνίζονται στο πρωτάθλημα του Παναμά. Δεν ξεπερνά τις 400 χιλιάδες συνολικά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία απέναντι στη Σαν Φρανσίσκο.

Στατιστικό: Προέρχεται από έξι συνεχόμενες ισοπαλίες σε επίσημα παιχνίδια.