*11η αγωνιστική

*Η Κιέβο πανηγύρισε τη νίκη, κρατώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία της, στα δύο τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Σπέτσια σε όλες τις διοργανώσεις.

Σπέτσια – Κιέβο στον Stoiximan

ΣΠΕΤΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Για πρώτη φορά μετά από περίπου έξι μήνες η Σπέτσια παραμένει αήττητη εδώ και τρεις αγωνιστικές. Επικράτησε των Πεσκάρα (2-1 εκτός έδρας) και Γιούβε Στάμπια (2-0 εντός έδρας), ενώ την Τρίτη (29/10) επέστρεψε με το βαθμό της ισοπαλίας από την πολύ δύσκολη έδρα της Έμπολι (1-1).

“Πετύχαμε τον στόχο μας που ήταν να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα, πριν από ένα μήνα θα φεύγαμε με …σπασμένα κόκαλα από την έδρα της Έμπολι. Δεν έχουμε πετύχει τίποτα ακόμα, μας έδωσε ψυχολογία η νίκη επί της Πεσκάρα”, υπογράμμισε ο προπονητής των “μικρών αετών”, Βιτσέντζο Ιταλιάνο.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός έδρας) με την Έμπολι για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 56′ με τον Μπιντάουϊ, προτού ο Φρατέσι ισοφαρίσει στο 71′ μετά την ασίστ του Μπάλκοβετς.

ΣΠΕΤΣΙΑ Στατιστικά

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΙΕΒΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπενεβέντο βρίσκεται η Κιέβο, παραμένει αήττητη στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές στις οποίες έχει απολογισμό τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την Τρίτη (29/10) βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κροτόνε, ωστόσο έφτασε σε μία επική ανατροπή στο “Marc’Antonio Bentegodi” (2-1) της Βερόνα.

“Ήταν ένα υπέροχο βράδυ για εμάς, χάρη στην ομαδική προσπάθεια καταφέραμε κάτι σπουδαίο. Οι ποδοσφαιριστές ακολούθησαν τις οδηγίες μου”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “ιπτάμενων γαϊδουριών”, Μισέλ Μαρκολίνι. Την τελευταία φορά που επισκέφτηκαν την έδρα της Σπέτσια επικράτησαν με 1-0 στις 8 Δεκεμβρίου του 2007.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κροτόνε για το πρωτάθλημα. Στο 25′ ο Νουανκουό με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 72′ ο Τζιακερίνι με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 1-1, προτού ο Ροντρίγκεζ ανατρέψει τα δεδομένα εννέα λεπτά αργότερα. Η Κροτόνε ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζανελάτο (59′).