*3ος προκριματικός γύρος του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (Ερυθρός Αστέρας – Σπάρτα Πράγας 2-0): Κυρίαρχος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ερυθρός Αστέρας πιστοποίησε την ανωτερότητά του και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος (1-0 στο 13’), για να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 65’ της συνάντησης, παρότι η Σπάρτα έδειξε να ελέγχει την κατάσταση εκείνη την ώρα.

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ (Τσεχία, 37)

Το κλίμα ήταν βαρύ από την περίοδο της προετοιμασίας για την Σπάρτα Πράγας και αυτό επιβεβαιώθηκε με τον χειρότερο τρόπο στο πρώτο παιχνίδι στη Σερβία, όπου το τελικό 2-0 την έχει φέρει σε δεινή θέση, όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. «Παίξαμε πολύ άσχημα στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν κακοί στην άμυνα και αυτά τα λάθη σ’ αυτό το επίπεδο δεν μένουν ασυγχώρητα. Έχω πίστη στην ομάδα μου και μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση, αρκεί να μην κάνουμε τα ίδια λάθη στην άμυνα», δήλωσε ο Στραματσόνι, ο οποίος έχει μπει για τα… καλά στο μάτι των φίλων της ομάδας και θεωρείται ο κύριος υπεύθυνος για την τραγική εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα μέχρι στιγμής.

Απογοητευτικό ξεκίνημα και στην τσέχική λίγκα, έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Μποέμιανς στο γειτονικό ντέρμπι, παίζοντας με αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα. Τα τελευταία τρία χρόνια συμμετέχει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, πέρσι κατάφερε να περάσει στους «32», αφήνοντας εκτός συνέχειας τις Ίντερ και Σαουθάμπτον,  για να γνωρίσει στη συνέχεια τον αποκλεισμό από τη Ροστόφ. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν βρίσκονται στη διάθεση του Στραματσόνι ο Βαταγέλου (Αμυντικός) που αποχώρησε τραυματίας από το πρώτο παιχνίδι, όπως και ο Καγιά (Αμυντικός), που έγινε αναγκαστική αλλαγή στον αγώνα πρωταθλήματος. Λίγο πολύ γνωστά τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ιταλός τεχνικός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μποέμιανς.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σπάρτα Πράγας. (δες το στην Goalbet)

Το Σπάρτα Πράγας – Ερυθρός Αστέρας παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σερβία, 223)

Από την άλλη πλευρά στον Ερυθρό Αστέρα επικρατεί κλίμα ενθουσιασμού μετά το σκορ του πρώτου αγώνα και έχει κάνει δικαίωμα να ονειρεύεται μεγάλα πράγματα στην Ευρώπη. «Είμαι περήφανος για τους οπαδούς μας, εμείς από την πλευρά μας δεν πρέπει να παρασυρθούμε και θα πρέπει να έχουμε συνέχεια και συνέπεια στο παιχνίδι μας», τόνισε ο συγκρατημένος Μιλόγεβιτς, ο οποίος προσπάθησε να κρατήσει προσγειωμένους τους παίκτες μου.

Με το γκάζι πατημένο στο τέρμα από τη μεγάλη ευρωπαϊκή επιτυχία, ο Ερυθρός έκανε το 2Χ2 εντός συνόρων, επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας της Ραντ Βελιγραδίου στο γειτονικό ντέρμπι. Βασικός στόχος η επανάκτηση των σκήπτρων στη χώρα, έχασε πέρσι τον τίτλο από την Παρτιζάν, παρότι ξεκίνησε τα πλέι οφ έξι πόντους πάνω από τη μισητή της αντίπαλο. Αγωνίστηκαν στο πρώτο παιχνίδι στη Σερβία οι τρεις νεοφερμένοι, Μπόρχαν (Τερματοφύλακας), Ρόντιτς (Αμυντικός) και Ράντονιτς (Εξτρέμ). Εξέτισε και επιστρέφει ο Σρντιτς (Μέσος), μηδενικά τα προβλήματα για τον Μιλόγεβιτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Ραντ Βελιγραδίου.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία του ο Ερυθρός Αστέρας στις τέσσερις πρόσφατες αναμετρήσεις του.