*9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Σπάρτα (5-1-5).

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Απέκλεισε δύσκολα την Λίσεκ στο κύπελλο, αφού επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας μεσοβδόμαδα. Το γκολ ο Σέβτσικ στο 48′.

Σε απόλυτη ισορροπία το μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής, αφού έμεινε στο 1-1 με την Σλάβια. Ματς με πολλά νεύρα, ένταση και πάθος, μοιρασμένα τα πράγματα σε κατοχή και ευκαιρίες, δίκαιο εν τέλει και το αποτέλεσμα. Βαδίζει «χέρι χέρι» με την Σλάβια στην κορυφή, παραμένοντας αμφότερες αήττητες στο πρωτάθλημα (7-2-0). Την Τετάρτη έπαιξε στην έδρα της αδύναμης Λίσκε μόνο με αλλαγές και πήρε την πρόκριση μετά και το τελικό 0-1. Εξέτισε και επιστρέφει ο Κάραμπετς, τιμωρημένος ο ηγετικός αρχηγός Κρέιτσι, τραυματίας ο Καϊρίνεν.

Σπάρτα Πράγας Στατιστικά

*Σκοράρει πρώτη στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου, επικράτησε με 6-2 της Παρντούμπιτσε εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 13′ αλλά μέχρι την επανάληψη ήταν μπροστά με 3-1 (23′, 27′, 45′), ακολούθησαν άλλα τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος (53′, 82′, 85′), ενώ η αντίπαλος απλώς μείωσε στις καθυστερήσεις (90+2′).

Συνεχίζει ακάθεκτη και με έξι σερί νίκες μειώνει ολοένα και περισσότερο την απόστασή της από την κορυφή και τις δύο ομάδες της Πράγας (-4 αλλά με ματς λιγότερο). Σήμερα είναι το πρώτο μεγάλο τεστ που δίνει εγχώρια και υπάρχει ενδιαφέρον για το ποια θα είναι η προσέγγισή της. Βρίσκεται πάντως σε φουλ φόρμα και όλα αυτά ενώ εδώ και δυόμισι μήνες παίζει ασταμάτητα. Αμφίβολος ο βασικός κίπερ Στάνεκ, μακροχρόνιοι τραυματίες οι Χάβελ και Πέρνιτσα.