4η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 76′ με τον Ρόκε.

Από τρεις σερί ισοπαλίες προέρχεται η Σίριους. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον φιλοξενήθηκε από τη Βάρμπεργκς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με τις δυο πλευρές να είναι ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο, με την ίδια να αποφεύγει τα χειρότερα προς το φινάλε. Είχαν προηγηθεί αυτές με Νόρκεπινγκ (1-1 εκτός) και Τζουργκάρντεν (0-0 εντός). Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.

Σίριους Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο (3′, 10′) και παρότι μείωσε με το πέναλτι του Τραορέ στο 53′, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 71ο λεπτό. Αστόχησε σε πέναλτι στο 27′, με τον Ρίγκορντ.

Από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Χάκεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε την Κάλμαρ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια με 1-3. Βρέθηκε από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο και αυτό την άγχωσε αρκετά στη συνέχεια. Έχασε πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα και παρότι μείωσε εν τέλει, στην πορεία δέχθηκε και ένα τρίτο τέρμα. Παράλληλα αυτή ήταν και η πρώτη της απώλεια, μετά τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Έλφσμποργκ (0-2 εκτός) και Χάμαρμπι (3-1 εντός). Για ακόμη μια φορά έχει να αντιμετωπίσει αρκετά αγωνιστικά προβλήματα.