*Νοκ άουτ προημιτελικός του Γιουρόπα Λιγκ, θα διεξαχθεί στο Γκελζενκίρχεν της Γερμανίας και την κεκλεισμένων των θυρών “Veltins Arena”. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει την Ίντερ στις 17 Αυγούστου.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 2008/09, με την Σαχτάρ Ντόνετσκ να πανηγυρίζει δύο νίκες (2-1 εκτός και 5-0 εντός).

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Βασιλεία στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το ρόλο του απόλυτου φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ επιβεβαίωσε την προηγούμενη βδομάδα η Σαχτάρ Ντόνετσκ με αντίπαλο την Βόλφσμπουργκ. Μετά τη νίκη που πανηγύρισε στις 12 Μαρτίου στην “Volkswagen Arena” (2-1) το συγκρότημα του Λουίς Κάστρο επικράτησε με 3-0 στο Κίεβο, με τον Ζούνιορ Μοράες να σκοράρει δύο φορές.

Οι Ουκρανοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο ημίχρονο, αποτελεί ποδοσφαιρικό θαύμα το πως δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο. Στο 67′ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κοτσολάβα, προτού ο Μπρουκς πάρει κι αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια τρία λεπτά αργότερα αφήνοντας με δέκα παίκτες την Βόλφσμπουργκ.

“Η Βασιλεία είναι μία άκρως ανταγωνιστική ομάδα με δυνατό κέντρο. Διαθέτει ποιοτικούς ποδοσφαιριστές και στην γραμμή κρούσης. Περιμένουμε μία ιδιαίτερα πολύπλοκη αναμέτρηση”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σαχτάρ Ντόνετσκ, Λουίς Κάστρο. Στις 16 τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για το Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε μόλις δύο ήττες, στις υπόλοιπες σημείωσε 12 νίκες και δύο ισοπαλίες (over 2,5 στις 11, GG στις οχτώ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Βόλφσμπουργκ για τη φάση των “16” του Γιουρόπα Λιγκ. Τα γκολ σημείωσαν οι Ζούνιορ Μοράες (89′, 90+3′) και Σόλομον (90+1′). Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ Στατιστικά

*Over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το Γιουρόπα Λιγκ (δες το στον Stoiximan)

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βασιλεία κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης την προηγούμενη βδομάδα, επικρατώντας με 1-0 στο “St. Jakob-Park” της ομώνυμης πόλης με σκόρερ τον Φρέι (88′). Θυμίζουμε πως είχε το “μαξιλαράκι” από την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, όταν είχε επικρατήσει με το επιβλητικό 3-0 στη Γερμανία. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο η Βασιλεία ήταν αυτή που τις εκμεταλλεύτηκε πετυχαίνοντας το γκολ με τον 31χρονο Ελβετό άσσο της δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Βρίσκεται για τέταρτη φορά στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ μετρώντας μία πρόκριση και δύο αποκλεισμούς. “Η Σαχτάρ Ντόνετσκ διαθέτει μία εξαιρετική ομάδα με πολλούς Βραζιλιάνους ποδοσφαιριστές, τρομερή τεχνική και ρυθμό. Έχει ένα ισχυρό σύνολο όσο την έχουμε παρακολουθήσει. Θα έχουμε δύσκολο έργο, πρέπει να εκμεταλλευτούμε τα δυνατά χαρτιά μας.

Είμαστε αποφασισμένοι να βγούμε στην επίθεση και να σκοράρουμε”, ανέφερε ο προπονητής του συλλόγου, Μαρσέλ Κόλερ. Η Βασιλεία προέρχεται από πέντε σερί νίκες στο Γιουρόπα Λιγκ, στις οποίες διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Γνώρισε μόλις μία ήττα στις δέκα τελευταίες από την Κράσνονταρ (1-0 εκτός) στις 28 Νοεμβρίου 2019 (οχτώ νίκες, μία ισοπαλία).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης για τη φάση των “16” του Γιουρόπα Λιγκ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Φρέι στο 88′.