*Η Σαουδική Αραβία με νίκη προκρίνεται σίγουρα στους “16” της διοργάνωσης, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας, χρειάζεται νίκη της Πολωνίας επί της Αργεντινής για να προκριθεί. Αν και τα δύο παιχνίδια λήξουν ισόπαλα, μένει εκτός συνέχειας. Σε περίπτωση ισοπαλίας και νίκης της Αργεντινής στο άλλο παιχνίδι, η πρόκριση για τη Σαουδική Αραβία θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων σε σχέση με εκείνη της Πολωνίας. Σε περίπτωση ήττας, αποκλείεται από τη διοργάνωση.

*Το Μεξικό προκρίνεται σίγουρα στη φάση των “16” αν κερδίσει και στο άλλο παιχνίδι επικρατήσει η Πολωνία. Σε περίπτωση νίκης των Μεξικανών και ισοπαλίας στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, όλα θα κριθούν στη διαφορά τερμάτων τους σε σχέση με την Αργεντινή. Αν Μεξικό και Αργεντινή κερδίσουν τα παιχνίδια τους, η πρόκριση για τους Μεξικανούς θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων τους σε σχέση με την Πολωνία.

*Δείτε τα κριτήρια ισοβαθμίας εδώ.

*Τα τελευταία 12 γκολ που έχει δεχτεί το Μεξικό στο Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν έρθει στο 2ο ημίχρονο, με τα 6 από αυτά να σημειώνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο των παιχνιδιών.

*Η Σαουδική Αραβία έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της μόλις σε 1 από τα 18 παιχνίδια που έχει δώσει σε τελική φάση Μουντιάλ (6%), το χειρότερο ποσοστό από οποιαδήποτε ομάδα έχει δώσει τουλάχιστον 10 αγώνες στη διοργάνωση.

*Αν σκοράρει σήμερα, ο Αλ-Νταουσάρι ισοφαρίζει το ρεκόρ του Αλ-Τζαμπέρ, φτάνοντας τα τρία γκολ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για τη Σαουδική Αραβία.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Σαουδικής Αραβίας

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Πολωνία, για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου. Παρά το γεγονός ότι ήταν ανώτερη των Πολωνών με το ξεκίνημα του αγώνα, κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ στο 39ο λεπτό, με την ίδια να σπαταλάει την ευκαιρία για ισοφάριση σε κρίσιμο χρονικό σημείο (45+1′), με το Σέζνι να λέει όχι στον Αλ Νταουσάρι από τα έντεκα βήματα. Παρόμοια η εικόνα και στο β’ μέρος, με τους Σαουδάραβες να κυριαρχούν, αλλά να δέχονται το τελικό 2-0 κόντρα στη ροή του παιχνιδιού (82′), με το πρώτο γκολ του Λεβαντόφσκι σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πικρή γεύση άφησε στους Σαουδάραβες το 2-0 από την Πολωνία, με την ομάδα του Χερβ Ρενάρντ να είναι ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πληρώνοντας στο τέλος την “φλυαρία” της απέναντι στον Σέζνι. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους Πολωνούς να δυσκολεύονται να τους περιορίσουν, με τις 3 κίτρινες κάρτες στα πρώτα 19′ να αποτελούν πειστήριο της εικόνας που είχε ο αγώνας. Έχασαν ευκαιρίες, κάτι που πλήρωσαν, δεχόμενοι και τα δύο γκολ αργά σε κάθε ημίχρονο και κόντρα στη ροή του αγώνα.

“Το παιχνίδι απέναντι στο Μεξικό δε θα είναι εύκολο, έχουν εμπειρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά και εμείς έχουμε μια πολύ καλή γενιά παικτών που θέλουν όσο τίποτε άλλο να γράψουν ιστορία. Σίγουρα έχουμε την επόμενη φάση στο μυαλό μας, αλλά προέχει το τελευταίο παιχνίδι του ομίλου”, δήλωσε μεταξύ άλλος ο κόουτς Ρενάρντ.

Αρκετές οι απουσίες. Συμπλήρωσε κάρτες ο Αλ-Μαλκί. Εκτός και οι τραυματίες Αλ-Μπουραΐκ, Αλ-Σαχράνι και Αλ-Φαράζ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν τα 9/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν τα 7/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Έχει δεχτεί γκολ στα 7/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΜΕΞΙΚΟ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Μεξικού

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Αργεντινή, για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου. Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα, ήταν ελαφρώς καλύτερο στο 1ο ημίχρονο, αλλά στο β’ μέρος δεν είχε απάντηση στην ατομική ποιότητα του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την “Αλμπισελέστε” στο 64ο λεπτό και έδωσε την ασίστ στον Φερνάντεζ για το 2-0 στο 87′, σκορ που έμελλε να μείνει μέχρι τέλους.

Η ομάδα του κόουτς Μαρτίνο δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, απειλώντας κυρίως στο 1ο ημίχρονο, με στημένες φάσεις. Αναλώθηκε σε ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι στους Αργεντινούς και το πλήρωσε, με τον Μέσι να “ξεκλειδώνει” δύο φορές την άμυνα της, για το τελικό 2-0. Με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από την Αργεντινή, αφού το μέλλον του στη διοργάνωση δεν εξαρτάται μόνο από το ίδιο. Θέλει πάση θυσία νίκη και να καλύψει διαφορά τερμάτων, γεγονός που θα αναγκάσει τους Μεξικανούς να πιέσουν νωρίς για κάποιο γκολ.

Το Μεξικό αγνοεί το γκολ στη διοργάνωση με τον Μαρτίνο να δηλώνει: “Είναι ένα σοβαρό πρόβλημα γιατί αύριο πρέπει να βρούμε γκολ. Οι επιθετικοί μας είναι σε καλή κατάσταση, αλλά δεν εξαρτάται μόνο από αυτούς το αν θα σκοράρουμε. Όλη η ομάδα είναι υπεύθυνη”.

Αμφίβολη η συμμετοχή του Γκουαρδάδο στην αρχική ενδεκάδα, μετά τον μικροτραυματισμό του στο παιχνίδι με την Αργεντινή.