*Φάση των «32» του FA Cup Αγγλίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στον επόμενο γύρο. Σε περίπτωση ισοπαλίας του συνολικού σκορ ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Φούλαμ-Σάντερλαντ 1-1.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μίλγουολ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κούπερ στο 59’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κίρκιν στο 81’.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά θετικό πέρασμα για τη Σάντερλαντ από την έδρα της Μίλγουολ. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όπου και υπέκυψε. Στη συνέχεια δεν το έβαλε κάτω, προσπάθησε να βρει χώρους και εκμεταλλεύτηκε μία από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Να ολοκληρώσει την «έκπληξη» θέλει σήμερα, καθώς βρέθηκε ένα βήμα πριν το πετύχει στον πρώτο αγώνα, όμως το γκολ που σκόραρε στα τελευταία λεπτά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Είναι μαχητική και το έχει αποδείξει περίτρανα, ειδικά στις εξόδους της, καθώς σκοράρει με συνέπεια και αυτό την έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό να αποσπάσει σημαντικούς βαθμούς. Αμυντικά κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι, αφού έχει την τάση να δέχεται γκολ συνεχώς, παραμελώντας τα αμυντικά της καθήκοντα. Γνωρίζει πως το έργο της σήμερα είναι πολύ δύσκολο, αφού αντιμετωπίζει ομάδα από τη μεγαλύτερη κατηγορία της χώρας, αλλά θα τα δώσει όλα έχοντας σύμμαχο την έδρα και το κοινό της.

Σάντερλαντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΦΟΥΛΑΜ (ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Τσέλσι, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες, καμία δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Πάλεψε η Φούλαμ και κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της δυνατότερης Τσέλσι. Είχε ευκαιρίες, απείλησε με μερικές από αυτές την αντίπαλη εστία, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η άμυνά της παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, παρέμεινε σταθερή, κρατώντας μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους και διατηρώντας την ανέπαφη.

Την πορεία της στη διοργάνωση θέλει να συνεχίσει, αλλά για να το πετύχει αυτό θα πρέπει να περάσει από μια αρκετά δύσκολη έδρα. Παρ’ όλο που η αντίπαλός της έχει μόλις ανέβει από την Α’ Αγγλίας, είναι ιδιαίτερα μαχητική και το επέδειξε περίτρανα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, προέρχεται όμως από ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας αποτέλεσμα και έχει ανεβασμένη ψυχολογία. Δυσκολεύεται αρκετά τόσο αμυντικά, όσο και μεσοεπιθετικά, αφού βρήκε δίχτυα μόλις σε μία από τις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις της σε όλες τις διοργανώσεις, την ώρα που κράτησε το μηδέν σε εξίσου μία από αυτές.