* Η Φενέρμπαχτσε μετρά 9 σερί νίκες επί της Ρίζεσπορ με συνολικό σκορ 28-6.

* Στον 1ο γύρο (01/10): Φενέρμπαχτσε – Ρίζεσπορ 5-0

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σίβασπορ. Ο Μανάι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 30ο λεπτό.

Άκαρπο ένα ακόμη ταξίδι για την ομάδα της Ριζούντας, την Κυριακή γνώρισε 4η διαδοχική εκτός έδρας ήττα, 3η για το πρωτάθλημα για να χάσει τη θέση της εντός πρώτης 5αδας.

Απέτυχε να σκοράρει σε τρίτο σερί ματς, αλλά εν αντιθέσει με τις δύο αναιμικές εμφανίσεις που προηγήθηκαν, στην Σεβάστεια ήταν καλύτερη και είχε αρκετές δυνατές στιγμές (1.80 xGoals). Ξεκίνησε με τρεις ευκαιρίες στο 20λεπτο, δέχθηκε το καθοριστικό γκολ με μακρινό, εντυπωσιακό φάουλ, αλλά συνέχισε να είναι καλύτερη και να πατάει συχνά την αντίπαλη περιοχή. Έλειψε η κυνικότητα στο τελευταίο τρίτο, ανασταλτικά πήρε άριστα.

Ξεκίνησε στο δεξί άκρο της επίθεσης ο νεοφερμένος Ακιντόλα, έκανε ντεμπούτο κι ο Σαρίκαγια (μέσος) ως αλλαγή.

“Το ποδόσφαιρο είναι ένα σκληρό παιχνίδι. Δεν είναι ένα παιχνίδι όπου τα στατιστικά κερδίζουν. Δεν έπρεπε να χάσουμε αυτό το ματς.” δήλωσε ο κόουτς Παλούτ.

Χτύπησε στο πρόσωπο στην Σεβάστεια ο Κεσέρ (εξτρέμ) και είναι αμφίβολος για την υποδοχή της Φενέρ. Ο Αλικούλοφ (στόπερ) επέστρεψε στις προπονήσεις μετά από καιρό, αλλά δύσκολα θα μπει στην αποστολή, εκτός παραμένουν οι τραυματίες Λάινε (μέσος), Αζουμπουίκε (μέσος).

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Αλάνιασπορ. Ο Λόιντε άνοιξε (12’) κι έκλεισε το σκορ (63’) για την Αλάνιασπορ, ενδιάμεσα ο Τάντιτς με πέναλτι (49’) κι ο Τζέκο (59’) γύρισαν προσωρινά το ματς.

Την πάτησε άσχημα η ομάδα του Καρτάλ στο κυριακάτικο παιχνίδι, υπέπεσε σε δεύτερη εντός έδρας “γκέλα” στο ξεκίνημα του 2024 και βρίσκεται πλέον με μειονέκτημα (-2) στην κούρσα τίτλου.

Προσπάθησε να πιέσει ψηλά από νωρίς, δεν πρόλαβε να απειλήσει σοβαρά πριν το λάθος του Καντίογλου, από το οποίο προέκυψε η ψυχρολουσία του 0-1. Άργησε να συνέλθει, δημιουργήθηκε εκνευρισμός και λίγες ευκαιρίες για την εστία της Αλάνιασπορ στο υπόλοιπο του ημιχρόνου.

Την έβγαλε από τη δύσκολη θέση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο διαιτητής Αλτάι με ένα πέναλτι “φανέλας” για το 1-1 κι ο Τζέκο με φορίσια κεφαλιά έκανε την ανατροπή, αφού έχασε ένα ακόμη τετ α τετ στην σεζόν. Δεν πρόλαβε όμως να ηρεμήσει μετά το 2-1, η Αλάνιασπορ χτύπησε σε μετάβαση για το 2-2. Έλειψε το καθαρό μυαλό και οι ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο, κακή συνολικά η εμφάνισή της.

“Υπάρχουν πολλοί αγώνες ακόμη που πρέπει να παιχτούν. Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Έχουμε παραπάνω από αρκετή ποιότητα για να είμαστε πρωταθλητές. Το έχουμε αποδείξει ξεκάθαρα με την απόδοση και τα αποτελέσματά μας μέχρι τώρα.” είπε στους παίκτες του ο κόουτς Καρτάλ ενόψει Ριζούντας.

Δεν ανακοινώθηκε αποστολή, αλλά οι Φρεντ (μέσος), Κινγκ (φορ/εξτρέμ), Πέρες (στόπερ) συνεχίζουν την αποθεραπεία.