13η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νεκάξα με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μαρτίνεζ στο 12’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντε Μπουέν στο 36’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέντεζ στο 55’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για την Πουέμπλα που πήρε το τρίποντο. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε έντονα και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ, την ώρα που οι γηπεδούχοι το μόνο που πέτυχαν ήταν να μειώσουν στην επανάληψη.

Ρυθμό φάνηκε να βρίσκει πριν από τη διακοπή των εθνικών ομάδων, παραμένοντας αήττητη στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας. Εξαιρετική επιθετικά, σκόραρε σχεδόν σε όλες τις αναμετρήσεις της, όμως το πρόβλημά της στα μετόπισθεν παραμένει, αφού σε καμία δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν παθητικό.

Πουέμπλα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΙΒΑΣ ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Κλαμπ Αμέρικα, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας. Το 1-0 ο Κινόνες στο 29’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 54’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Τσίβας Γουαδαλαχάρα. Είχε ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποια, ώστε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά δεν κράτησε μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ και στα δύο ημίχρονα.

Δεν αναμένεται να την πτοήσει σε καμία περίπτωση η ήττα αυτή, καθώς η αναμέτρηση είχε φιλικό «χαρακτήρα». Σε γενικές γραμμές είναι ασταθής τελευταία, βγάζει πολλές αστάθειες αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται αρκετά πιο εύκολα γκολ. Στα θετικά το γεγονός ότι σκόραρε στα τρία από τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, αλλά θα πρέπει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, ώστε να μην κινδυνεύσει να βρεθεί εκτός πλέι-οφ.