* 4η αγωνιστική

* No Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Νταντάλκ μετρά τρεις σερί νίκες (δίχως να δεχθεί γκολ) επί της Σλάιγκο Ρόβερς.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι ΜακΚάρθι (10’), Ντέρβιν (30’).

Σκωτσέζικο ντουζ η εκκίνηση των “κρίνων”. Μετά την ενθαρρυντική εμφάνιση της πρεμιέρας και τον δίκαιο βαθμό στην έδρα της πρωταθλήτριας, γνώρισαν αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τη νεοφερμένη της κατηγορίας και μάλιστα εύκολα.

Η Νταντάλκ ξόδεψε σημαντική ευκαιρία μετάβασης για να προηγηθεί, η Γκάλγουεϊ αξιοποίησε την πρώτη της καλή επίθεση για το 0-1. Απείλησε (δοκάρι) σε κόρνερ, πριν διπλασιάσει το προβάδισμα της με έξοχη κεφαλιά του έτερου εξτρέμ της κι έκλεισε το ημίχρονο με δεύτερο δοκάρι σε εκτός περιοχής σουτ. Με χαμένο τετ α τετ αντεπίθεσης της Γκάλγουεϊ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, σπασμωδική η αντίδραση της Νταντάλκ, δεν είχε δημιουργικές λύσεις στο τελευταίο τρίτο και κινδύνευσε ξανά σε μετάβαση των φιλοξενούμενων.

“Η αίσθησή μου είναι το τελευταίο παιχνίδι ήταν μία χαμένη ευκαιρία. Δεν παίξαμε όπως έπρεπε από το ξεκίνημα, δώσαμε δύο εύκολα γκολ, αλλά η αντίδραση ήταν καλή αυτή την εβδομάδα.” δήλωσε ο κόουτς Ο’Ντόνελ.

Έτοιμος ο Όστενμπρουκ (μέσος) που έχασε τα δύο πρώτα ματς του πρωταθλήματος, επομένως άδειασε το απουσιολόγιο.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σέλμπουρν. Ο Ο’Σάλιβαν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 12ο λεπτό.

Προβληματικοί δημιουργικά και στο τρίτο παιχνίδι της σεζόν οι Ρόβερς, απέτυχαν να σκοράρουν σε δεύτερο σερί και συνεχίζουν να αναζητούν το πρώτο “τρίποντο” του 2024.

Την περασμένη Παρασκευή ολοκλήρωσαν το ματς με 58% κατοχή και διπλάσιες τελικές προσπάθειες (14-7), αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Η Σέλμπουρν πήρε γρήγορο προβάδισμα και είχε καθαρές ευκαιρίες για 2ο γκολ, το οποίο απέτρεψε ο κίπερ ΜακΓκίντι που ήταν ξανά ο κορυφαίος της ομάδας. Είχαν και οι Ρόβερς τις στιγμές τους, αλλά ο ίδιος ο κόουτς Ράσελ παραδέχθηκε ότι το γκρουπ πρέπει να βελτιωθεί επιθετικά.

Δίχως νίκη στα 12 τελευταία τους ταξίδια (0-3-9) σε συνέχεια της περασμένης σεζόν. Μοναδική απουσία για την σημερινή εξόρμηση ο Μαχόν (στόπερ).