7η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Βαλερένγκα δεν έχει υποστεί ήττα από τη ΧαμΚαμ στα πρόσφατα 7 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Χάουγκεσουντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και έμειναν στο μηδέν. Στο 61’ ο Ντζιέ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 65’ ο Ρίισνας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 76’ ο Μπιόρνταλ έχασε πέναλτι για τη Βαλερένγκα.

Η Βαλερένγκα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην έδρα της Χάουγκεσουντ (1-1), η οποία θα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και θα έδειχνε ότι η ομάδα του Φάγκερμο είναι σε ανοδική πορεία. Μοιραίος ο Μπιόρνταλ με το χαμένο πέναλτι στο δεύτερο μέρος. Δύο νίκες και μία ισοπαλία σε έξι αγώνες για την “Ένγκα”, η οποία παραμένει ακόμα χαμηλά στην κατάταξη της Eliteserien. “Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε όσο καλά παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο με τη Λίλεστρομ, αλλά να διατηρήσουμε αυτή την εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ντάνειλ Χόκανς. Είναι εκτός δράσης ο Χέντενσταντ, καθώς και οι Μπόρκγκρεβινκ, Ντράμε.

Βαλερένγκα Στατιστικά

*3/5 παιχνίδια έληξαν με over 3.5

*4/6 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΧΑΜΚΑΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 1-2 εντός έδρας, από την Τρόμσο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 45’ ο Μπάσι σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 72’ ο Μελγκάλβις ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους, όμως στο 90+11’ ο Βέστερλουντ με εκτέλεση πέναλτι έδωσε τη νίκη στην Τρόμσο. Στο 90+9’ αποβλήθηκε ο Σάντμπεργκ.

H ΧαμΚαμ έρχεται από νέα ήττα, ξανά εντός έδρας και απογοήτευσε. Έχασε από την Τρόμσο (1-2) με πέναλτι στο φινάλε. Δεύτερο διαδοχικό ματς εντός έδρας, δεν πήρε τίποτα, χάνοντας νωρίτερα από τη Μόλντε με 0-4. Δύο νίκες και τέσσερις ήττες ο απολογισμός σε έξι αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο Σέλσταντ, όμως δε συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο βασικός κίπερ Σάντμπεργκ λόγω τιμωρίας. Ο 24χρονος Λαρς Γένταλ αναμένεται να καθίσει κάτω από τα δοκάρια. Είναι σταθερά εκτός οι Όπσαλ, Μπροτάνιεν, Νταν-Τζόνσον.