* Προημιτελικός του EURO 2024 – Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια.

* Η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ισπανία – Γερμανία.

* Under 1.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Γαλλία (σε 90λεπτο) στα 13 τελευταία μεταξύ τους (9-4-0) από το 1975 και μετά!

* 5η μεταξύ τους αναμέτρηση σε Euro, η Γαλλία επικράτησε 3-2 το 1984 και 2-1 το 2000, σε αμφότερες περιπτώσεις κατέκτησε εν συνεχεία το τρόπαιο. Το 2016 η Πορτογαλία επικράτησε 1-0 στον τελικό και το 2021 οι δυο τους αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στον όμιλο.

* Όλες οι τέσσερις ομάδες που έχουν αποκλείσει τη Γαλλία σε προημιτελική φάση κατέληξαν να σηκώνουν το τρόπαιο (Euro & Μουντιάλ).

➡️ Τα Προγνωστικά EURO σήμερα

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (0-0) με την Σλοβενία και πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. Στο 105’ ο Ρονάλντο έχασε πέναλτι.

Παρούσα σε προημιτελική φάση Euro για 7η φορά στην ιστορία της (ρεκόρ) η Πορτογαλία, παρότι απέτυχε να σκοράρει και στα δύο τελευταία παιχνίδια της. Μετρά τέσσερις προκρίσεις στις 6 προηγούμενες περιστάσεις, απέτυχε το 1996 (Τσεχία) και το 2008 (Γερμανία), ενώ ουδέποτε έχει συμπληρώσει τρία σερί ματς μεγάλης διοργάνωσης δίχως γκολ.

Δραματικό το βράδυ της Δευτέρας για την “σελεσάο”, έφτασε πολύ κοντά στο να βιώσει έναν ντροπιαστικό (για τις προσδοκίες του έθνους) αποκλεισμό, αλλά είχε σούπερ-ήρωα στην εστία!

Με τις 3/3 αποκρούσεις του στη διαδικασία των πέναλτι και την σπουδαία επέμβαση στο τετ α τετ του Σέσκο, ο Ντιόγο Κόστα έγραψε ιστορία για τους Πορτογάλους και λύτρωσε τον εκλέκτορα Μαρτίνεθ και τον Ρονάλντο, ο οποίος έβαλε τα κλάματα με την ολοκλήρωση της παράτασης.

Ο Ισπανός κόουτς έκανε άθλια διαχείριση του αγώνα, ξεκινώντας από την αλλαγή του κορυφαίου της ομάδας (συνολικά στο τουρνουά) Βιτίνια στο 65ο λεπτό, το συνέχισε με την αλλαγή του Λεάο που έπαιζε κάθετα απέναντι σε μπακ με κάρτα και το τερμάτισε με την πολύ αργή χρησιμοποίηση των έτερων αλλαγών.

Έβγαλε και τα 120+ λεπτά ο Ρονάλντο, ο οποίος πραγματοποίησε μία διαβρωτική εμφάνιση, υπήρξε ουσιαστικά τροχοπέδη για την πρόκριση του συνόλου. Και πάλι τον έψαχναν άπαντες στην αντίπαλη περιοχή, αυτός έμοιαζε ανήμπορος να ανταπεξέλθει, εκτέλεσε αποτυχημένα όλα τα φάουλ γύρω από την περιοχή και κυρίως έχασε το πέναλτι που κέρδισε ο Ζότα στην παράταση. Ο CR7 έφτασε πλέον τα 8 παιχνίδια δίχως γκολ σε μεγάλη διοργάνωση (Euro & Μουντιάλ).

Κατώτεροι των περιστάσεων και πάλι οι Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα που έβγαλαν επίσης όλο το παιχνίδι, συνοδοιπόροι του MVP κίπερ Κόστα ο Παλίνια στα χαφ κι ο Κανσέλο που μόχθησε για να διασπάσει το αντίπαλο χαμηλό μπλοκ.

“Η κριτική δείχνει πόσο παθιασμένος είναι ο κόσμος με την εθνική ομάδα και αυτό το δέχομαι. Αλλά επίσης πιστεύω ότι έχουμε πολύ σημαντικούς παίκτες και πολύ ανταγωνιστικά αποδυτήρια. Η δουλειά μου είναι να βοηθήσω τους παίκτες να αποδώσουν όσο το δυνατόν καλύτερα.” δήλωσε στη χθεσινή συνέντευξη τύπου ο Μαρτίνεθ, ο οποίος δεν αποκλείεται να επιστρέψει σε σχήμα με τρία στόπερ.

Δίχως προβλήματα απουσιών η 26μελής αποστολή, θα χάσουν τον (ενδεχόμενο) ημιτελικό αν “κιτρινιστούν” απόψε οι Κανσέλο, Ρονάλντο, Κονσεϊσάο, Παλίνια, Νέτο και Ρούμπεν Νέβες.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* No Goal τα 10/11 τελευταία παιχνίδια εκτός πορτογαλικού εδάφους.

* Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της σε τελική φάση Euro.

ΓΑΛΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (1-0) επί του Βελγίου. Το αυτογκόλ του Φερτόνγκεν (85’) έκρινε την αναμέτρηση.

Δεν ξεδιπλώνουν το πλήρες ταλέντο τους στα γήπεδα της Γερμανίας οι “τρικολόρ”, αλλά είναι και πάλι παρόντες στα προημιτελικά του Euro, σύνολο για 6η φορά στην ιστορία τους. Απόψε θα ψάξουν 4η πρόκριση στα ημιτελικά των 5 μεγάλων διοργανώσεων (Euro & Μουντιάλ).

Τα κατάφεραν να φτάσουν ως εδώ παρότι δεν έχουν πετύχει στο τουρνουά ούτε ένα γκολ σε open play! Έχουν σκοράρει δις με αυτογκόλ και το πέναλτι του Μπαπέ.

Ανασταλτικά όμως είναι η πιο στιβαρή ομάδα, με μόλις 2.63 xGoals κατά σε τέσσερα παιχνίδια! Είναι η καλύτερη επίδοση από τις ομάδες των προημιτελικών και #2 στο τουρνουά μετά την Σερβία (2.57).

Αυτή ήταν η συνταγή και τη Δευτέρα στο νοκ άουτ με το Βέλγιο. Η ομάδα του Ντεσάν σχεδόν εκμηδένισε τους κινδύνους για την εστία της (0.23 xGoals), βραχυκυκλώνοντας τον Ντε Μπρούιν.

Οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, δεν βγήκαν ποτέ εκτός ισορροπίας, αλλά τους έλειψαν οι λύσεις στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, απέναντι σε έναν αρκετά παθητικό αντίπαλο. Τα 19 σουτ που επιχείρησαν απέφεραν 1.06 xGoals, για να έρθει η λύση από μία κόντρα του αντίπαλου στόπερ σε προσπάθεια του Κολό Μουανί που είχε περάσει ως αλλαγή.

Επιβλητικός στη μεσαία γραμμή ο Τσουαμενί που δοκίμασε αρκετά σουτ εκτός περιοχής, πολύ θετικός και πάλι ο Καντέ (έβγαλε την κάθετη στο γκολ), ο οποίος έφτασε τα 19 σερί παιχνίδια δίχως ήττα (13-6-0) σε μεγάλα τουρνουά! Αριθμός ρεκόρ για Ευρωπαίο παίκτη!

Ο Μπαπέ δεν βρήκε καθαρές εκτελέσεις, εν αντιθέσει με τα ματς του ομίλου, αλλά ήταν αρκετά δημιουργικός, ενώ βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν και η εικόνα του Γκριεσμάν. World class εμφανίσεις από τα μπακ Κουντέ, Ερναντές, με το δεύτερο να κάνει τάκλιν για highlights με το ματς στην ισορροπία.

“Αυτά είναι πολύ υψηλού επιπέδου παιχνίδια που μπορεί να κριθούν στις λεπτομέρειες. Αμφότερες οι ομάδες έχουν παίκτες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Υπάρχει πολλή ποιότητα στην πορτογαλική ομάδα, είμαι σίγουρα ότι θα αποτελέσει ένα τεράστιο παιχνίδι.” δήλωσε ο εκλέκτορας Ντεσάν.

Σήμερα δεν μπορεί να υπολογίζει στον Ραμπιό που συμπλήρωσε κάρτες, ενώ θα χάσουν το επόμενο αν “κιτρινιστούν” οι Ντεμπελέ, Γκριεσμάν, Μπαπέ και Τσουαμενί.

Δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι μεσο-αμυντικά στην σημερινή 11αδα, δίλημμα υπάρχει στην κάλυψη του Ραμπιό, με τους Καμαβινγκά, Ντεμπελέ να διεκδικούν θέση, αναλόγως με το τακτικό πλάνο του Ντεσάν.