* 13η αγωνιστική

* Αήττητη η Πόρτο στα τρία μεταξύ τους (2-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Εστορίλ. Ο Κασιάνο (22’) άνοιξε το σκορ για την Εστορίλ, ο Πεπέ (34’) ισοφάρισε για την Πόρτο και στις καθυστερήσεις σκόραραν οι Γκιτάν (90+1’), Κάρλος με πέναλτι (90+5’) για τους γηπεδούχους.

Κόντρα στο μομέντουμ των τελευταίων εβδομάδων ήρθε η αποτυχία της Τετάρτης για τους “δράκους”. Αποκλείστηκαν από το Final Four του Λιγκ Καπ, δεχόμενοι 2η ήττα από την Εστορίλ μέσα σε 35 ημέρες, μετά το πρωταθληματικό 0-1 στο “Ντραγκάο”!

Με μικρό rotation, αλλά με αλλαγή συστήματος (3-4-3) παρέταξε την ομάδα του στα προάστια της Λισαβόνας ο Κονσεϊσάο και η συνταγή απέτυχε.

Σε αντεπίθεση, με κάθετη πάσα ανάμεσα στα στόπερ της προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι για να έρθει η γρήγορη απάντηση της Πόρτο με ωραία συνεργασία απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Στο δεύτερο μέρος η Εστορίλ προειδοποίησε με δοκάρι σε μετάβαση κι αφού η Πόρτο απάντησε στα δοκάρια σε κεφαλιά γεμίσματος, ανέκτησε προβάδισμα μέσα από εντυπωσιακό προσωπικό σλάλομ. Χάθηκε εντελώς η ισορροπία της Πόρτο μετά το 2-1, είχε και δεύτερο δοκάρι η Εστορίλ πριν το πέναλτι.

“Δεν ήταν απαραίτητο να χάσουμε για να καταλάβουμε τι δεν κάναμε και τι έπρεπε να είχαμε κάνει για να κερδίσουμε άνετα την Εστορίλ. Αν κάνουμε αυτό που σχεδιάζουμε, έχουμε ποδοσφαιριστές κορυφαίου επιπέδου και ό,τι χρειαζόμαστε για να κερδίσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Όσον αφορά το ιατρικό δελτίο, παραμένουν σε αυτό οι Ζοάο Μάριο (δεξί μπακ), Ουέντελ (αρ. μπακ), Μαρκάνο (στόπερ), Βερόν (εξτρέμ). Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Βαρέλα (μέσος) και είναι πιθανό να αγωνιστεί σήμερα. Τιμωρημένος ο Κονσεϊσάο (εξτρέμ).

Την Τετάρτη υποδέχεται την Σαχτάρ, στην αυλαία των ομίλων του Champions League, στην οποία χρειάζεται έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την πρόκριση στους “16”.

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* “2-3 γκολ” τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Πορτιμονένσε. Ο Ζουστό πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 55ο λεπτό και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κασαμά της Πορτιμονένσε.

Με την πρώτη νίκη στη Liga Portugal μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου συνδυάστηκε το πρωταθληματικό ντεμπούτο του κόουτς Μορέιρα στον πάγκο της Κάζα Πία.

Η εμφάνιση ωστόσο δεν ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το αρνητικό σερί, αλλά οι λεπτομέρειες ήταν με το μέρος της στο σαββατιάτικο “εξάποντο” παραμονής.

Η Πορτιμονένσε είχε την πρωτοβουλία, αλλά η Κάζα Πία ήταν ελαφρώς πιο απειλητική ως την ανάπαυλα. Με κάθετη πάσα απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα βρήκε το καθοριστικό γκολ κι εν συνεχεία αμύνθηκε αποτελεσματικά σε χαμηλά μέτρα, στοιχείο παιχνιδιού που το είχε και στο προηγούμενο προπονητικό καθεστώς.

Δεν άλλαξε σύστημα ο νέος προπονητής, στην πεπατημένη (3-4-3) του Μάρτινς πήγε και δεν έδειξε κάτι καινούριο στον τρόπο ανάπτυξης.

“Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι και γνωρίζουμε ότι θα περάσουμε περισσότερο χρόνο αμυντικά παρά επιθετικά. Η Πόρτο είναι μια ομάδα τεράστιας ποιότητας που σπάνια χάνει δεύτερο σερί παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Μορέιρα.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο σημαντικός Νέτο (μέσος), έτοιμος κι ο Λαραθάμπαλ (δεξί μπακ/χαφ) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του τελευταίου αγώνα. Μακροχρόνια τραυματίες οι Μπρίτο (μέσος), Κίκι Σίλβα (εξτρέμ).