* 1ος προκριματικός γύρος για το Champions League.

* Πρώτος αγώνας, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα των φιλοξενούμενων την επόμενη εβδομάδα.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση

* H ομάδα που θα προκριθεί στο 2ο προκριματικό θα αντιμετωπίσει τη Γιαγκελόνια.

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ (Λιθουανία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Χέγκελμαν. Ο Σεντρίι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 81ο λεπτό.

Απογοητευτική η σεζόν υπεράσπισης του παρθενικού τίτλου για την Πανεβέζις, μετά από 21 αγωνιστικές στην A Lyga βρίσκεται στην προτελευταία θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Η ποιότητα του ρόστερ της δεν συνάδει με την πορεία της στο πρώτο μισό του 2024, άλυτο το πρόβλημα δυστοκίας με μόλις 15 γκολ ως κάτοχος του λιθουανικού τίτλου.

Ένα πρόβλημα που έγινε ακόμη πιο έντονο στα δύο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια, στα οποία γνώρισε δύο ήττες με το ίδιο σκορ (0-1).

Στην αναμέτρηση της προηγούμενης Πέμπτης ήταν αρκετά ανταγωνιστική απέναντι στη 2η της κατηγορίας (1.23 – 1.24 xGoals), πλήρωσε το ρίσκο που πήρε στα τελευταία λεπτά για να μείνει με άδεια χέρια.

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8 τελευταία εντός έδρας

ΕΛΣΙΝΚΙ (Φινλανδία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ίλβες. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Βετέλι (4’), Χααράλα (13’), Ρίσκι (77’).

Παρούσα στα προκριματικά του Champions League για ακόμη μία φορά η HJK, η κυρίαρχος του φινλανδικού ποδοσφαίρου στον 21ο αιώνα.

Το 2023 κατέκτησε το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, το 4ο διαδοχικό και θα ψάξει για ακόμη μία φορά την υπέρβαση στα καλοκαιρινά προκριματικά. Με νέο προπονητή, τον Σίμπιλα, ο οποίος αντικατέστησε τον πετυχημένο Κορκεακούνας.

Στην τρέχουσα υπεράσπιση του θρόνου της βρίσκεται στην κορυφή, σε τριπλή ισοβαθμία με τις Κουόπιο και Σεϊναγιόεν, με 28 πόντους μετά από 16 αγωνιστικές, με την ίδια να έχει ένα παιχνίδι περισσότερο από τους ανταγωνιστές της.

Απογοητευτική η κυριακάτικη εικόνα της, με άλλοθι τον αποπροσανατολισμό της σημερινής αναμέτρησης. Δεν μπήκε με την απαιτούμενη συγκέντρωση στην έδρα της Ίλβες και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς. Δέχθηκε δύο τέρματα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και δεν κατάφερε να αντιδράσει.