*Πρώτο ματς για τη φάση των “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Europa League το 2010, η Μακάμπι προκρίθηκε με εντός έδρας νίκη 1-0 και εκτός έδρας ήττα 2-1.

*Ο Ελ Κααμπί έχει πέντε γκολ σε οκτώ παιχνίδια φέτος στην Ευρώπη (χωρίς τα προκριματικά).

*Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει τα περισσότερα γκολ εκτός περιοχής στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ (5).

*Ο Ολυμπιακός έχει μόλις μια νίκη σε οκτώ ματς κόντρα σε ομάδες απ’ το Ισραήλ (1-3-4) με επιμέρους σκορ 6-14!

*Δεν υπάρχει ισοπαλία για τη Μακάμπι σε 12 ματς κόντρα σε ελληνικές ομάδες (8-0-4)!

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί του Βόλου στο φινάλε της κανονικής περιόδου. Το 1-0 ο Ελ Κααμπί στο 27’, το 2-0 ήρθε απ’ τον ίδιο παίκτη με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το 3-0 διαμορφώθηκε απ’ τον Γιόβετιτς στο 87’. Με δέκα παίκτες απ’ το 6’ ο Βόλος λόγω απευθείας αποβολής του Μπαριέντος.

Συνεχίζει να βαδίζει από νίκη σε νίκη, πλέον έχει “αέρα”, φτάνει στην επίτευξη των στόχων του χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ακόμη κι αν παραταχθεί με αλλαγές. Την Κυριακή ο Μεντιλίμπαρ αποφάσισε να κάνει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, ξεκούρασε παίκτες ενόψει Μακάμπι, η ομάδα του εξυπηρετήθηκε απ’ την αποβολή του Μπαριέντος στο έκτο λεπτό. Από εκεί και έπειτα το ματς ήταν επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού, σκόραρε δύο φορές μέχρι το ημίχρονο, είχε ευκαιρίες και ακυρωθέντα γκολ, έκανε ό,τι ήθελε και κέρδισε δίκαια.

“Είμαστε ικανοποιημένοι με ό,τι έχουμε πετύχει, γιατί αυτός ήταν και ο στόχος όταν ήρθα στην ομάδα, να κερδίσουμε όσα περισσότερα ματς γίνεται και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Είναι και για εμάς η πρώτη φορά που ήρθαμε σε έναν τόσο μεγάλο σύλλογο, όπου πρέπει να κερδίζουμε πάντα όλα τα παιχνίδια”, είπε ο κόουτς Μεντιλίμπαρ, ο οποίος έχει αλλάξει πλήρως την εικόνα του Ολυμπιακού, έχει εμπνεύσει τους παίκτες, παίρνει βοήθειες απ’ τους πάντες.

Η ομάδα του ανέβηκε στους 57 πόντους και πλέον είναι στο -3 απ’ την κορυφή, στο -2 απ’ την ΑΕΚ και στο +1 απ’ τον Παναθηναϊκό, αποστάσεις που έμοιαζαν… εκτός πραγματικότητας πριν από μερικές εβδομάδες. Έφτασε τις εννέα νίκες στα τελευταία δέκα ματς, σήμερα θέλει μπροστά στον κόσμο του να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση, είναι φαβορί.

Διαθέσιμοι οι Φορτούνης (Μέσος, 21,6) και Κίνι (Αμυντικός, 14,1), ο πρώτος μάλλον θα είναι βασικός. Ξανά στην ενδεκάδα η καλή τριάδα στα χαφ Τσικίνιο-Όρτα-Έσε, επιστρέφει και ο στόπερ Κάρμο, στο πλάι του Ρέτσου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 7/11 τελευταία παιχνίδια του.

*ΝG στα 6/10 τελευταία παιχνίδια του.

*Είχε 5/6 Over 2.5 στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-0 επί της Μακάμπι Πέτα Τίκβα. Το 1-0 ο Ζάχαβι στο 9’, το 2-0 έκανε ο Πέρετς στο 27’, το 3-0 ήρθε απ’ τον Μίλσον στο 77’. Το τελικό 4-0 έκανε ο Κανιτσόφσκι στο 84’.

Έρχεται με… φόρα στο πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό, πορεύεται από νίκη σε νίκη, θέλει να επιβεβαιώσει απόψε την καλή κατάσταση της. Το Σάββατο διέλυσε εντός έδρας τη Μακάμπι Πέτα Τίκβα, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 27’ και έβαλε τις βάσεις για ακόμη μια νίκη. Διαχειρίστηκε το δεύτερο 45λεπτο, σκόραρε άλλες δύο φορές μετά το 77’ και ολοκλήρωσε τον… περίπατο.

Ήταν η τέταρτη διαδοχική επικράτηση σε εγχώριες διοργανώσεις, νωρίτερα επικράτησε 3-1 της Μακάμπι Καμπίλιο Χάφα για το Κύπελλο και των Χάποελ Μπερ Σεβά (1-0) και Μακάμπι Νετάνια (1-5) για το πρωτάθλημα. Έχει μόλις μια ήττα στις τελευταίες εννέα αγωνιστικές, με 55 πόντους είναι πρώτη στη βαθμολογία, στο +1 απ’ τη Μακάμπι Χάιφα, ο τίτλος θα παιχτεί ανάμεσα τους.

Τα πήγε εξαιρετικά στην Ευρώπη, πήρε άνετα την πρώτη θέση του ομίλου της στο Κόνφερενς Λιγκ κόντρα σε Γάνδη, Ζόρια και Μπρέινταμπλικ, τελείωσε με 15 πόντους και ρεκόρ 5-0-1, είχε επιμέρους σκορ 14-9. Πρωταγωνιστής ο Ζαχαβι, που μετρά 10 γκολ σε 12 ματς (με τα προκριματικά), συνολικά έχει 22 γκολ σ’ όλες τις διοργανώσεις!

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της στους “16” οποιαδήποτε ευρωπαϊκής διοργάνωσης.