*3η αγωνιστική των πλέι οφ

*Στην κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός – Άρης 4-1, Άρης – Ολυμπιακός 1-2

*Ο 36χρονος Ερίκ Βατελιέ αποτελεί διαιτητή Β’ κατηγορίας της UEFA. Τη φετινή σεζόν έχει σφυρίξει 16 αναμετρήσεις στη Γαλλία (Λιγκ 1, Λιγκ 2, Κύπελλο) με απολογισμό 57 κίτρινες κάρτες, δύο δεύτερες κίτρινες, τρεις απευθείας κόκκινες και έξι πέναλτι.

*GG & over 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Ο Ολυμπιακός τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την ΑΕΚ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ελίασον στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλήρωσε ακριβά τις σπουδαίες ευκαιρίες που έχασε για να προηγηθεί στην “OPAP Arena” γνωρίζοντας, τελικά, οδυνηρή ήττα στις καθυστερήσεις του ντέρμπι από την ΑΕΚ. Εξαιρετική απόδοση έπιασε ο Ολυμπιακός που αδικείται κατάφορα από το τελικό αποτέλεσμα, ανάγκασε τον τερματοφύλακα Αθανασιάδη ίσως στην κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του (σ.σ. έξι αποκρούσεις, κάποιες εκ των οποίων σπουδαίες).

Παραμένοντας στους 57 βαθμούς οι “ερυθρόλευκοι” απέχουν από την κορυφή των πλέι οφ οχτώ βαθμούς και, παράλληλα, βρίσκονται στο +9 απ’ τον Άρη που υποδέχονται στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσαν στο εν λόγω γήπεδο γνώρισαν ισάριθμες ήττες από Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-1) και Παναθηναϊκό (3-1).

Στις πέντε προηγούμενες πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες με διαφορά γκολ 13-2. Εκτός αποστολής του προπονητή Μεντιλίμπαρ τέθηκαν οι Ορτέγκα, Όρτα, Ντόι και Αλεξανδρόπουλος. Δεν υπολογίζεται για πρώτη φορά από τότε που ήρθε στους “ερυθρόλευκους” ο Ναβάρο. Την Κυριακή (7/4) φιλοξενείται από τη Λαμία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια του.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Λαμίας. Σκόραραν οι Σουλεϊμάνοφ (55′), Μάνου Γκαρθία (56′) και Μπράμπετς (59′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κοντονίκος στο 89′.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Άρης για να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, σκόραρε και τα τρία γκολ του στο διάστημα 55 ‘ – 59’ κάνοντας το 2Χ2 στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Παράλληλα διατηρήθηκε αήττητος σε τέσσερις αναμετρήσεις (2-2-0), στις μισές κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν. Στις δέκα τελευταίες εξόδους τους, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, οι “κιτρινόμαυροι” ηττήθηκαν μόνο από τον Παναθηναϊκό (2-0) στις 28 Φεβρουαρίου, στις υπόλοιπες σημείωσαν πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Δεν δέχτηκαν γκολ στις επτά και σκόραραν σε ισάριθμες. “Εμείς πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι και πολύ πειθαρχημένοι στο δικό μας πλάνο. Θα πρέπει να παρουσιάσουμε το καλό μας πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα”, είπε ο προπονητής Μάντζιος. Τραυματίας παραμένει ο Βέλεθ, διαθέσιμος ο Σαμόρα. Την Κυριακή (7/4) υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.