*Προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Κροατία – Βραζιλία.

*Οι τελευταίες δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων σε Μουντιάλ έληξαν ισόπαλες 0-0 (το 2006 στους ομίλους και το 2014 στα ημιτελικά).

*Η Αργεντινή έχει μόλις μια νίκη σε εννέα παιχνίδια κόντρα στην Ολλανδία ανεξαρτήτως διοργάνωσης (1-4-4), την πήρε το 1978 (τελικός Μουντιάλ).

*Οι τελευταίοι εννέα αποκλεισμοί της Αργεντινής σε νοκ-άουτ φάσεις Μουντιάλ (συμπεριλαμβανομένου του τελικού) ήρθαν από χώρες της Ευρώπης! Ένας εξ αυτών κόντρα στην Ολλανδία στα προημιτελικά του 1998 (1-2).

*Η Ολλανδία έρχεται από τρεις σερί προκρίσεις σε προημιτελική φάση Μουντιάλ (1998, 2010, 2014). Μετρά μόλις έναν αποκλεισμό σε προημιτελική φάση, το 1994 απ’ τη Βραζιλία.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-1 κόντρα στις ΗΠΑ για τη φάση των «16». Ο Ντεπάι το 1-0 στο 10’, το 2-0 έκανε ο Μπλιντ στο 45’. Μείωσε ο Ράιτ στο 76’, το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε απ’ τον Ντάμφρις στο 81’.

Δεν εντυπωσιάζει, δεν «πετάει», σε καμία περίπτωση δεν παίζει επιθετικά, ωστόσο μετρά τρεις νίκες σε τέσσερα ματς (3-1-0) και έχει φτάσει στα προημιτελικά. Το Σάββατο πέρασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το εμπόδιο των ΗΠΑ χάρη στα δύο πανομοιότυπα γκολ που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο. Έδωσε την μπάλα στον αντίπαλο, έψαχνε υπομονετικά τις στιγμές της, τις βρήκε με τον Ντούμφρις να προκαλεί ρήγματα και να «σερβίρει» δύο γκολ. Ακίνδυνες οι ΗΠΑ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο μέρος η Ολλανδία είχε πιο υψηλά ποσοστά κατοχής, απειλήθηκε μετά το 70’, είδε τον αντίπαλο να μειώνει, αλλά γρήγορα έκανε το 3-1 με τον κορυφαίο παίκτη της, Ντούμφρις. Εκεί τελείωσε το ματς και η πρόκριση πήγε δίκαια στους «οράνιε». Είχαν προηγηθεί οι κατά βάση μέτριες εμφανίσεις στα ματς του ομίλου με Σενεγάλη (2-0 νίκη), Εκουαδόρ (1-1) και Κατάρ (νίκη 2-0), στα οποία οι «οράνιε» ήταν πιο παθητικοί απ’ ότι θα περιμέναμε, δυσκολεύτηκαν πολύ να βγάλουν στοιχεία στο δημιουργικό κομμάτι, κατέλαβαν την πρώτη θέση καθαρά λόγω χαμηλής δυναμικής του ομίλου.

Σήμερα μπαίνουν ως αουτσάιντερ στο ματς, η Αργεντινη είναι το πρώτο πραγματικά πολύ μεγάλο εμπόδιο που θα βρουν μπροστά τους στο τουρνουά. Ωστόσο, δείχνουν να το πιστεύουν πολύ. Χαρακτηριστικά τα λόγια του κόουτς Φαν Χάαλ: «Το Μουντιάλ ξεκινά τώρα για εμάς, παρότι δε θέλω να μειώσω τις ομάδες που αντιμετωπίσαμε νωρίτερα. Θα αντιμετωπίσουμε μια τρομερή ομάδα, που θα έχει 40.000 ανθρώπους στο πλευρό της. Εμείς θα έχουμε 1400 οπαδούς. Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε, όπως ξέρουμε και πώς να αντιμετωπίσουμε τον Μέσι».

Αξίζει να σημειωθεί ότι πολύπειρος προπονητής είναι αήττητος σε 11 ματς τελικής φάσης Παγκοσμίου Κυπέλλου (8-3-0), αν αποφύγει την ήττα και σήμερα θα ισοφαρίσει τον Λουίζ Φελίπε Σκολάρι. Χωρίς απουσίες, άπαντες είναι ετοιμοπόλεμοι, δεν αναμένονται εκπλήξεις στην ενδεκάδα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Ο Μέμφις Ντεπάι έχε συμμετοχή σε 34 γκολ στις τελευταίες 30 συμμετοχές του με την εθνική Ολλανδίας (24 γκολ, 10 ασίστ).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Αυστραλίας για τη φάση των «16». Ο Μέσι στο 35’ το 1-0, το 2-0 έκανε ο Άλβαρες στο 57’. Χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες απ’ τον Μαρτίνες στο δεύτερο μέρος για την Αργεντινή, η Αυστραλία μείωσε με αυτογκόλ του Φερνάντες στο 77’ και είχε δύο τεράστιες φάσεις για να ισοφαρίσει.

Η εμφάνιση της δεν ήταν ανάλογη μ’ εκείνη κόντρα στην Πολωνία, στο φινάλε «λαχτάρησε», αλλά κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε στο ματς των «16» με αντίπαλο την Αυστραλία. Δεν ήταν δημιουργική στο πρώτο ημίχρονο, χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραρε σε μια απ’ τις δύο τελικές προσπάθειες που έβγαλε σ’ όλο το 45λεπτο, ξανά με τον κομβικό Μέσι. Στο δεύτερο μέρος είχε τον έλεγχο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, έδειχνε ότι δεν μπορεί να απειληθεί απ’ τους Αυστραλούς. Βρήκε το 2-0 με ωραία κίνηση και τελείωμα του Άλβαρες, θα έπρεπε να έχει σκοράρει τρίτη φορά στα επόμενα λεπτά, χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες, κυρίως απ’ τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Από καθαρή τύχη μείωσαν οι Αυστραλοί, που αναθάρρησαν και έβγαλαν δύο μεγάλες φάσεις μέχρι το φινάλε, στην τελευταία «καθάρισε» για την Αργεντινή ο γκολκίπερ Μαρτίνες. Ήταν η τρίτη σερί νίκη της Αργεντινής στο τουρνουά, σ’ όλες σκόραρε δύο γκολ, η εμφάνιση της κόντρα στην Πολωνία (2-0), στο τέλος των ομίλων, ήταν μακράν η κορυφαία. Το θετικό είναι ότι η Αργεντινή βρίσκει τις λύσεις ακόμη και σε ματς που δεν της πάνε καλά, έχει τον Μέσι σε σταθερά καλή κατάσταση, ενώ πήρε γκολ και απ’ τον φορ της, κάτι που περίμενε απ’ τον Μαρτίνες, αλλά ο επιθετικός της Ίντερ είναι σε κακό «φεγγάρι».

Προέκυψε θέμα με τον Ντε Πολ, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, ενώ αμφίβολος παραμένει ο Ντι Μαρία, ο οποίος λογικά θα είναι έτοιμος. Ο κόουτς Σκαλόνι επεσήμανε για το ματς: «Θα είναι πολύ ωραίο το ματς μεταξύ της Αργεντινής και της Ολλανδίας επειδή θα είναι στο γήπεδο δύο ομάδες που ψάχνουν πάντα να επιτεθούν. Δεν μπορείς να προγραμματίσεις ένα ματς και να σκέφτεσαι από νωρίς τα πέναλτι. Εμείς θα μπούμε στο γήπεδο για να κερδίσουμε στα 90 λεπτά».

Σε ό,τι αφορά την ενδεκάδα, όλα εξαρτώνται απ’ τους Ντι Μαρία και Ντε Πολ. Αν αμφότεροι είναι κοντά στο 100%, θα είναι βασικοί. Ειδάλλως, θα δούμε λογικά στο αρχικό σχήμα τους Πάπου Γκόμες και Παρέδες. Πιθανότητες για την ενδεκάδα έχει και ο αριστερός μπακ Ταλιαφίκο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*NG τα 15/19 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δέχθηκε γκολ στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

*Ο Λιονέλ Μέσι έχει 9 γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ, λιγότερα μόνο απ’ τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα (10) στην ιστορία της Αργεντινής.