2η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Το Ανόβερο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Νυρεμβέργη στα πρόσφατα 2 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα εκτός έδρας, με σκορ 2-0 και αντίπαλο τη Χάνσα Ρόστοκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 42’ ο Στράους σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 47’ ο Φρόλινγκ πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νυρεμβέργη δεν έκανε καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, δέχτηκε δύο τέρματα σε καίρια χρονικά σημεία στην έδρα της Χάνσα Ρόστοκ (2-0) και όλα έμειναν στο μηδέν. Φυσικά θα πρέπει να διορθώσει πράγματα ο κόουτς Φιέλ για να δείξει η ομάδα του κάτι από τα τελευταία φιλικά παιχνίδια και να έχει την πρώτη συγκομιδή φέτος.

Πάντως, δε λείπουν τα προβλήματα τραυματισμών, προστέθηκε σε αυτά και η απουσία του αμυντικού Ιβάν Μάρκεθ. Ήδη γνωστές, εκείνες των αμυντικών Χόφμαν, Βέκεσερ, Σίντλερ, όπως και του μέσου Φλικ.

Νυρεμβέργη Στατιστικά

*5/8 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*6 σερί παιχνίδια έληξαν με “2-3 γκολ”

ΑΝΟΒΕΡΟ

Προηγούμενο ματς: Παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 εντός έδρας, στην Έλβερσμπεργκ, για το πρωτάθλημα. Στο 22’ ο Κορέια σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 38’ ο Φαγκίρ έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 42’ ο Τέουχερτ μείωσε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 54’ ο Τρεσόλντι ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Ανόβερο βρέθηκε σε δύσκολη θέση στην πρεμιέρα εναντίον της Έλβερσμπεργκ (2-2), όμως κατάφερε να σώσει την παρτίδα και να μην ηττηθεί. Το 0-2 έγινε νωρίς στο δεύτερο μέρος 2-2, ωστόσο, η ομάδα του Λάιτλ δε μπόρεσε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή στα υπόλοιπα λεπτά.

Συνεχίζει να δείχνει ορισμένα καλά στοιχεία στην επίθεση, αλλά και ισχυρή νοοτροπία ώστε να μη χάνει εύκολα, όπως και στη διάρκεια της προετοιμασίας και τα φιλικά. Το θετικό για το κόουτς Λάιτλ είνα ότι δεν αναφέρθηκαν προβλήματα απουσιών και έχει μια πλήρη αποστολή να παρατάξει.