* 6η αγωνιστική

* Η Ντόρτμουντ έχει εξασφαλισμένη πρόκριση και με ισοπαλία τερματίζει 1η στον όμιλο. Η Παρί με νίκη εξασφαλίζει πρόκριση και πρωτιά. Προκρίνεται σε περίπτωση ισοπαλίας αν παράλληλα δεν κερδίσει η Νιουκάστλ. Προκρίνεται και με ήττα αν το Νιουκάστλ – Μίλαν λήξει ισόπαλο.

* Under 2.5 τα 4/5 μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Ντόρτμουντ έχει ρεκόρ 9-5-9 απέναντι σε γαλλικές ομάδες.

* Η Παρί έχει ρεκόρ 15-3-10 απέναντι σε γερμανικές ομάδες.

* Στον 1ο γύρο (19/09): Παρί – Ντόρτμουντ 2-0 (Μπαπέ 49’, Χακίμι 58’)

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από τη Λειψία. Με αυτογκόλ (32’) προηγήθηκε η Λειψία, με Ζούλε (45+6’) ισοφάρισε η Ντόρτμουντ. Οι Μπαουμγκάρτνερ (54’), Πόουλσεν (90+1’) σκόραραν για τη Λειψία και ο Φούλκρουγκ (90+3’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Συνεχίζεται η αλλοπρόσαλλη σεζόν της BVB, η οποία παρά την απογοητευτική πορεία στην Bundesliga κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον όμιλο του “θανάτου” από την 5η αγωνιστική.

Μοιραίος στην σαββατιάτικη ήττα, που την έθεσε στο -4 από την 4αδα, ο πιο έμπειρος του συνόλου. Εκτός λογικής το τάκλιν του Χούμελς στο 14ο λεπτό που άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Κατάφερε να ισοφαρίσει σε δεύτερο χρόνο από στατικό η Ντόρτμουντ, αλλά υπέφερε με αριθμητικό μειονέκτημα απέναντι στην κυκλοφορία της Λειψίας, η οποία ξόδεψε ένα τσουβάλι ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, πριν πετύχει το τρίτο γκολ.

Όσον αφορά το Champions League, η ομάδα του Τέρζιτς πέτυχε 3η διαδοχική νίκη πριν δύο εβδομάδες στο Μιλάνο κι εξασφάλισε τη θέση της στην κλήρωση των “16”. Κομβική η απόκρουση πέναλτι του Κόμπελ στο 6ο λεπτό, η Μίλαν δεν βρήκε ποτέ ισορροπία παρά την ισοφάριση πριν το ημίχρονο. Έπαιξε έξυπνα στις μεταβάσεις η Ντόρτμουντ, έβγαλε γρήγορες συνεργασίες, είχε και τις λεπτομέρειες υπέρ της για να πανηγυρίσει.

“Στο αυριανό (σ.σ. σημερινό) παιχνίδι πρέπει να βρούμε τη σωστή ισορροπία και να υποστηρίξουμε ο ένας τον άλλον. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να οδηγήσουμε τον αντίπαλο να κάνει πράγματα που δεν θέλει να κάνει.” δήλωσε ο κόουτς Τέρζιτς, ο οποίος έχει αρκετά προβλήματα να διαχειριστεί.

Το μεγαλύτερο είναι στα χαφ, αφού είναι ιμωρημένος ο αρχηγός Τσαν, τραυματίας εδώ και καιρό ο Νμέτσα, αμφίβολος ο Ζάμπιτσερ που έχασε το σαββατιάτικο παιχνίδι. Ούτε οι Αλέ (φορ), Βολφ (δεξί μπακ) αγωνίστηκαν και είναι επίσης αμφίβολοι. Τραυματίες οι ρολίστες Μουκοκό (φορ), Ντουρανβίλ (εξτρέμ), εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο Μενιέ (δεξί μπακ) που ξεκίνησε βασικός στο τελευταίο.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας

* Under 2.5 τα 5 τελευταία εντός έδρας για το Champions League

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ναντ. Ο Μπαρκολά (41’) άνοιξε το σκορ για την Παρί, ο Μοχάμεντ (55’) ισοφάρισε για τη Ναντ και ο Κολό Μουανί (83’) πέτυχε το νικητήριο γκολ.

8η διαδοχική νίκη στη Ligue 1 πέτυχαν οι Παριζιάνοι το Σάββατο και διατήρησαν το +4 της κορυφής από τη Νις και το +6 από τη Μονακό.

Δυσκολεύτηκαν δημιουργικά (0.42 xGoals) στο πρώτο ημίχρονο, παρά την κυριαρχική κατοχή (70%), ο Μπαρκολά έδωσε τη λύση με γρήγορη πλαγιοκόπηση. Στην πρώτη της καθαρή ευκαιρία ισοφάρισε η Ναντ με κεφαλιά σε κόρνερ κι έβαλε νέα προβλήματα στους γηπεδούχους. Φλύαρη η κυκλοφορία για την ομάδα του Ενρίκε στην συνέχεια, έλυσε το πρόβλημα σε στατικό.

Όσον αφορά το Champions League, πριν δύο εβδομάδες είχε σκανδαλώδη διαιτητική εύνοια για να παραμείνει στη 2η θέση του ομίλου και να κρατά την τύχη στα χέρια της. Την “έπνιξε” τη Νιουκάστλ στο δεύτερο ημίχρονο (82% κατοχή) μετά την γκάφα του Ντοναρούμα (μία από τις πολλές φετινές) για το 0-1 των Άγγλων. Έχανε όμως τη μία μεγάλη ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά γλίτωσε την ήττα με ένα ανύπαρκτο πέναλτι του Μαρτσίνιακ.

“Τα μεγάλα κλαμπ πάντα παίζουν μεγάλα παιχνίδια και είμαι σε διαρκή επικοινωνία με τον πρόεδρό μας σχετικά με τους στόχους μας. Μου αρέσει να εστιάζω στα θετικά και αυτό που βλέπω είναι ότι σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο κρατάμε την τύχη στα χέρια μας.” δήλωσε ο κόουτς Ενρίκε.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει ο Ντοναρούμα (κίπερ), που ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα, αντιθέτως νέα απουσία ο Ντεμπελέ (εξτρέμ) που συμπλήρωσε κάρτες. Μακροχρόνια τραυματίες οι Νάβας (κίπερ), Ρίκο (κίπερ), Κιμπεμπέ (στόπερ), Μέντες (αρ. μπακ), εκτός και ο Ρουίθ (μέσος), εκτός πλάνων ο Εκιτικέ (φορ).