*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπόλτον-Ντέρμπι 2-1.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρέντινγκ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Γκέιλ στο 53’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σμιθ στο 56’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάριχεϊν με πέναλτι στο 70’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Ντέρμπι. Επέβαλλε το ρυθμό της και κατάφερε να προηγηθεί με την έναρξη της επανάληψης, όμως λίγα λεπτά μετά έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί. Στη συνέχεια αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεσή της και σκόραρε ξανά, διατηρώντας αυτή τη φορά το υπέρ της σκορ ως το τελευταίο σφύριγμα.

Τον παράγοντα έδρα θέλει να εκμεταλλευτεί προκειμένου ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπόλτον, αυξάνοντας την απόστασή της, διατηρώντας τη θέση της στην πρώτη δυάδα. Είναι ανεβασμένη αυτή την περίοδο, προέρχεται από τρεις σερί νίκες, σκοράρει με συνέπεια και ειδικά εντός έδρας. Αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές άμυνες του πρωταθλήματος, παρ’ όλα αυτά δεν συνηθίζει να πτοείται, αφού μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια της.

Ντέρμπι Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΟΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Όξφορντ, στα πλαίσια της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ογκμπέτα στο 19’ και το 2-0 ο Κόγκλεϊ στο 27’. Το 3-0 πέτυχε ο Τόμασον στο 59’ και το 4-0 ο Κόλινς στο 65’. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Σίχαν στο 69’.

Εξαιρετική εμφάνιση και εμφατική νίκη για τη Μπόλτον. Τρομερή εμφάνιση, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη εστία και κατάφερε να πάρει από νωρίς ασφαλές προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε περισσότερο στην επανάληψη. Αμυντικά δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, διατηρώντας την εστία της ανέπαφη με ευκολία.

Σημαντική αναμέτρηση για τη μάχη που δίνει ώστε να πάρει την απευθείας άνοδο. Είναι μεν σε καλή κατάσταση, παρ’ όλα αυτά δεν θα είναι σε καμία περίπτωση εύκολο το έργο της, αφού βρίσκει μπροστά της μια από τις πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος. Έχει βρει ξανά ρυθμό επιθετικά, σκοράρει με συνέπεια τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, όμως δεν συνηθίζει να κρατάει ανέπαφη την εστία της, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει στερήσει βαθμούς το τελευταίο διάστημα.