*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπόλτον-Ντέρμπι 0-0.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Τσέλτεναμ με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τέιλορ στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χάριχεϊν στο 8’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μπιρντ στο 11’. Το 1-3 πέτυχε ο Μπαρκχούιζεν στο 55’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέι στο 77’.

Ακόμα μία νίκη για τη Ντέρμπι, με μια αρκετά καλή εμφάνιση. Παρ’ όλο που μπήκε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πίεσε στη συνέχεια και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη θέλησε να «καθαρίσει» το παιχνίδι και βρήκε γρήγορο γκολ, αλλά έβγαλε αδράνεια στη συνέχεια στο αμυντικό της κομμάτι, με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη ένα γκολ.

Συνέχεια σε αυτό το τρομερό σερί που «τρέχει» εδώ και καιρό θέλει να δώσει, όντας σε εξαιρετική κατάσταση. Τρομερή σε ότι αφορά τη μεσοεπιθετική της γραμμή, σκοράρει με απίστευτη ευκολία, την ώρα που αμυντικά σπανίως επιτρέπει την παραβίαση της εστίας της. Εντός έδρας παίζει με αυτοπεποίθηση, κάτι το οποίο απεικονίζεται και στα αποτελέσματά της και φυσικά αυτό την έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να βρίσκεται εντός εξάδας, δίνοντας μάχη για να βρεθεί ξανά στη Τσάμπιονσιπ.

Ντέρμπι Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΟΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πόρτσμουθ, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Τσαρλς στο 15’ και το 2-0 ο Λι στο 48’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Τόαλ στο 71’.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Μπόλτον κόντρα στην Πόρτσμουθ. Ακόμα καλύτερη εμφάνιση σε σχέση με αυτή του κυπέλλου πραγματοποίηση, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες και απειλώντας με μεγαλύτερη ευκολία την αντίπαλη εστία, παίρνοντας προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και «σφραγίζοντας» τη νίκη στην επανάληψη. Η άμυνά της παρέμεινε σταθερή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, διατηρώντας και πάλι ανέπαφη την εστία της.

Να παραμείνει στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων είναι ο στόχος της, όμως αναμένεται να έχει δύσκολο έργο σήμερα. Είναι παραγωγική και ταυτόχρονα αποτελεσματική σε ότι αφορά το επιθετικό της κομμάτι, ενώ και αμυντικά έχει δείξει σταθερότητα, αποτρέποντας την παραβίαση της εστία της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Μακριά από το γήπεδό της είναι πιο επιρρεπής παρ’ όλα αυτά, προσπαθεί μεν να το βελτιώσει, αλλά προς το παρόν δεν έχει βρει τις λύσεις που χρειάζεται για να το πετύχει.