9η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-1 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο μόλις λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 25′ με τον Βουκόγιεβιτς, στην πορεία δέχθηκε ακόμη πέντε τέρματα (38′, 42′, 44′, 50′, 59′).

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Ντέγκερφορς, μετά και τις ήττες από Γκέτεμποργκ (6-0 εκτός) και Νόρκεπινγκ (0-2 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Τομπίας Σόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 6-1. Αρκετά ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, με την ίδια να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1, αλλά στην πορεία να μην είναι ικανή να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Αυτή ήταν και η έκτη ήττα της στα οκτώ πρώτα παιχνίδια της σεζόν, έχοντας πανηγυρίσει και δυο νίκες. Εκτός αποστολής έμεινε ο αμυντικός Σιν Σάμπετκαρ.

Ντέγκερφορς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πέμπτο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Σβένσον (αυτ. 13′) και Μοδέστο (54′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 72′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Για ακόμη μια φορά ήταν αρκετά επιθετικά, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική σε σχέση με τις ευκαιρίες, ενώ παρότι προηγήθηκε με 2-1, δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους. Τρίτη ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ενώ με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους έξι συνολικά και παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, ούσα και σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο. Εξέτισε την τιμωρία του ο Άξελ Μπιέρνστρεμ.