21η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (14/08): Αλάνιασπορ – Μπεσίκτας 3-3

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Καϊσέρισπορ. Ο Ρέντμοντ άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό και ο Ουτσάν έκανε το 0-2 στο 42’.

Ξεπέρασε άμεσα τον αποκλεισμό της Άγκυρας στο Κύπελλο και με το διπλό στο Καϊσέρι έφτασε τις τέσσερις σερί πρωταθληματικές νίκες η Μπεσίκτας, αλλά η διαφορά από την κορυφή διατηρήθηκε στους 10 πόντους.

Αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με μία πολύ ποιοτική ατομική ενέργεια του Ρέντμοντ και στην συνέχεια είχε την πολυτέλεια να παίξει πιο κλειστά και να ψάξει τις αντεπιθέσεις. Απειλήθηκε μετά από εύκολα λάθη στην κυκλοφορία, αλλά έκλεισε το ημίχρονο με μεγάλη χαμένη ευκαιρία πριν το 0-2, το οποίο ήρθε σε σεταρισμένη επίθεση. Χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες στο υπόλοιπο του αγώνα, μπορούσαν να σκοράρουν οι γηπεδούχοι, έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ και η Μπεσίκτας.

Θα πρέπει να διαχειριστεί αρκετές απουσίες σήμερα ο κόουτς Γκιουνές, αφού εκτός από τους τραυματίες Γκεζάλ (εξτρέμ), Σόουζα (χαφ) δεν θα είναι διαθέσιμοι οι τιμωρημένοι Ροζιέ (δεξί μπακ), Σαΐς (στόπερ), Ρέντμοντ (εξτρέμ), ο πρώτος αποβλήθηκε στο Καϊσέρι, οι άλλοι δύο συμπλήρωσαν 4 κάρτες.

Παραχωρήθηκε με δανεισμό στο Αμβούργο ο Μοντέρο (στόπερ) που δεν υπολογιζόταν.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Καραγκιουμρούκ. Ο Γκιουνές έκανε το 1-0 στο 6ο λεπτό, ο Μπορίνι γύρισε προσωρινά το παιχνίδι (59’ & 79’), αλλά ο Καβαλέιρο ισοφάρισε στο 83’ για τους γηπεδούχους.

Δίκαιη εντός έδρας απώλεια για την Αλάνιασπορ την περασμένη Κυριακή, παρότι διαμορφώθηκαν ιδανικές συνθήκες νωρίς στο ματς, ο κόουτς Φαριόλι φοβήθηκε περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε τον αντίπαλο.

Μπήκε δυνατά στο κυριακάτικο παιχνίδι, το πρεσάρισμα ψηλά έφτιαξε το προβάδισμά της. Δεν έψαξε δεύτερο γκολ πάνω στο μομέντουμ της, επιχείρησε να παγώσει τον ρυθμό. Δεν το πλήρωσε σε δύο καλές στιγμές της Καραγκιουμρούκ στο φινάλε του ημιχρόνου. Της στοίχισε όμως η παθητική προσέγγιση στο δεύτερο μέρος, προβληματική η άμυνά της όταν πιέστηκε, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες ενδιάμεσα στα γκολ της προσωρινής ανατροπής. Κόντρα στην ροή του αγώνα, από κλέψιμο ψηλά βρήκε ισοφάριση η Αλάνιασπορ και στην συνέχεια συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία οι δύο ομάδες.

“Θεωρώ ότι θα πρέπει να είμαστε χαρούμενο με το βαθμό. Ήταν σημαντικό ότι επιστρέψαμε αφότου βρεθήκαμε πίσω στο σκορ” δήλωσε ο κόουτς Φαριόλι.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπάλκοβετς (στόπερ/αρ. μπακ), παραχωρήθηκε με δανεισμό στη Γρανάδα ο φορ Ντιεντιού που δεν υπολογιζόταν για βασικός φέτος.