* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 4ο όμιλο συμμετέχουν και οι Πάσος Φερέιρα, Τροφένσε

* Στο πρωτάθλημα (06/11): Μπράγκα – Κάζα Πία 0-1

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πάσος Φερέιρα. Ο Αντούνες έχασε πέναλτι (δοκάρι) στο 31ο λεπτό αλλά στο 40’ άνοιξε το σκορ για την Πάσος Φερέιρα και στο 47’ ο Βαρέλα ισοφάρισε για την Κάζα Πία.

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο θεσμό του Λιγκ Καπ, στις 20 του Νοέμβρη απέδειξε εκ νέου πόσο δυσκολοκατάβλητη ομάδα είναι, παρότι έπιασε τα γνωστά, πρωταθληματικά της στάνταρ.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Πάσος Φερέιρα, είχε δοκάρι νωρίς σε σέντρα-σουτ και δεύτερο σε υπερβολικό πέναλτι, βρήκε το γκολ μέσα από κάθετο ποδόσφαιρο. Κυνική η Κάζα Πία, ισοφάρισε σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ, στην πρώτη της φάση στο ματς. Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, λίγα επιθετικά πράγματα σε ένα βαρύ χορτάρι από την διαρκή βροχόπτωση.

“Θέλουμε να ξαναφορτίσουμε τις μπαταρίες μας γιατί στο τελευταίο παιχνίδι δεν είχαμε τις εντάσεις που παρουσιάσαμε στο πρωτάθλημα” δήλωσε ο κόουτς Μάρτινς.

ΚΑΖΑ ΠΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* No Goal τα 7/8 φετινά παιχνίδια της ως γηπεδούχος

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Τροφένσε. Ο Μπανζά άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, ο Αλ Μουσράτι έκανε το 2-0 στο 42’ και ο Ινφάντε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+4’.

Με το δεξί μπήκε στον θεσμό του Λιγκ Καπ η Μπράγκα πριν μία εβδομάδα, πήρε εύκολη εντός έδρας νίκη απέναντι στην προτελευταία ομάδα της Segunda Liga και θέλει να κάνει το 2/2 στο όμιλο σήμερα για να “αγκαλιάσει” την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Με βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Ζόρζε, αφού η διάκριση στη διοργάνωση είναι σημαντικός στόχος για τον σύλλογο. Με ταχύτατη επιθετική μετάβαση που ξεκίνησε από τον τερματοφύλακα προηγήθηκε νωρίς στον αγώνα και στο φινάλε του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά της με κεφαλιά από κόρνερ. Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο ημίχρονο, ο 21χρονος Ινφάντε που πέρασε ως αλλαγή διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους “αρσεναλίστας”, μετά το δραματικό διπλό στο Πορτιμάο πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, η οποία την βρήκε στην 3η θέση και το -1 από την Πόρτο, ενώ τρεις μέρες νωρίτερα εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου.

Εξέτισαν τιμωρίες και είναι ξανά διαθέσιμοι οι στόπερ Τορμένα και Ολιβέιρα, λείπουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι Ρικάρντο Όρτα (εξτρέμ) και Ράσιτς (χαφ).