29η αγωνιστική

*Αήττητη η Έστερ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νόρμπι, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Έστερ – Νόρμπι 2-0

ΝΟΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 16ο λεπτό και παρότι έφερε το ματς στα ίσα με τον Σάλο στο 38′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ματς.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα πέντε η Νόρμπι, στα οποία απέσπασε μόλις ένα βαθμό. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Γιόνσεπινγκ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1. Ισορροπημένο ματς σε γενικές γραμμές, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, όμως η ίδια παρότι έφερε προσωρινά το σκορ στα ίσα, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο φινάλε.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Βαστέρας (3-2 εκτός) και Μπρομαποϊκάρνα (0-3 εντός). Βρίσκεται έτσι χαμηλά στην κατάταξη και εντός των μπαράζ παραμονή, ούσα παράλληλα στο +2 από τον απευθείας υποβιβασμό, τον οποίο και θέλει να αποφύγει. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε τελευταία εντός της (2-2-1).

Νόρμπι Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Κουσού (9′) και Σόρενσεν (29′), δεχόμενη στην πορεία την ισοφάριση (38′, αυτ. 60′).

Αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων για την Έστερ, στο οποίο και μετράει από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε την Έργκριτε, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Αν και ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες και παίρνοντας σαφές προβάδισμα στο σκορ, έδωσε αρκετά δικαιώματα στην αντίπαλό της και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση.

Για την ώρα βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην πρώτη κατηγορία, ούσα παράλληλα στο +5 από τους διώκτες της. Έφυγε με άδεια χέρια στις δυο από τις τρεις τελευταίες εξόδους της (1-0-2).