*8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-4-2).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Προηγούμενο ματς: Τεράστια νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων του Λιμπερταδόρες, αφού επικράτησε με 1-2 της Πατρονάτο εκτός έδρας. Μπήκε άσχημα στο παιχνίδι και έμεινε πίσω μόλις στο 2′, αλλά η αντίδρασή της στην συνέχεια υπήρξε εξαιρετική. Κυριάρχησε και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσει τούμπα το ματς μέσα σε δύο λεπτά (77′, 79′).

Παραμένουν σε εξαιρετική κατάσταση και με ηθικό ακμαιότατοι οι «Βερδιμπλάνκος», που συμπλήρωσαν έντεκα αγώνες χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Στο πρωτάθλημα, έμειναν βέβαια λίγο πίσω με τις τρεις ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους. Στο πιο πρόσφατο, έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Εκιδάδ. Παραμένουν τραυματίες οι Μιέρ, Μοσκέρα, Σολίς, Περέιρα και Παλάσιος.

Ατλέτικο Νασιονάλ Μεντεγίν Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*4/5 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με N/G

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΖΟΥΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Έβαλε τέλος στον αγωνιστικό της κατήφορο, αφού κέρδισε δύσκολα με 1-0 την Πετρολέρα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Πήγε το ματς σε αργό τέμπο, κυριάρχησε η άμυνά της και προσπάθησε να παίξει στην αντεπίθεση. Χωρίς την ύπαρξη μεγάλων φάσεων, χρειάστηκε την αποβολή παίκτη της αντιπάλου στο 63′ για να λύσει τον γόρδιο δεσμό (71′). Κράτησε χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ η αντίπαλος έμεινε και με εννιά παίκτες στο φινάλε του αγώνα.

Μπορεί να κέρδισε, ωστόσο η εμφάνισή της δεν ήταν καλή και το κλίμα στις τάξεις της παραμένει εξαιρετικά βαρύ. Χωρίς ψυχολογία, βλέπει τους στόχους της να φεύγουν ο ένας μετά τον άλλον. Χρειάζεται μεγάλο ντεμαράζ, ποντάρει στην ποιότητά της. Καταγράφει δύο επιστροφές, εξέτισε ο χαφ Πατσέκο, έχει τουλάχιστον έξι τραυματίες.