* 3η αγωνιστική

* Τον 6ο όμιλο συμπληρώνουν Παρί Σεν Ζερμέν & Μίλαν.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* Αήττητη η Νιουκάστλ (2-1-0) απέναντι σε γερμανικές ομάδες, το 2003 σε όμιλο του Champions League επικράτησε της Λεβερκούζεν μέσα/έξω με 3-1.

* Η Ντόρτμουντ έχει συνολικό ρεκόρ 12-6-15 απέναντι σε αγγλικές ομάδες και 4-1-11 στα ταξίδια της στο νησί.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Κρίσταλ Πάλας. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μέρφι (4’), Γκόρντον (44’), Λόνγκσταφ (45+2’), Ουίλσον (66’).

Έχουν πάρει φόρα οι “καρακάξες”, μετά το νωχελικό ξεκίνημα στην σεζόν και θυμίζουν την περσινή ομάδα που έπνιγε τον αντίπαλο με τις εντάσεις της, ειδικά στο St. James’ Park.

To Σάββατο πέτυχαν 5η διαδοχική νίκη μπρος στο ένθερμο κοινό τους με συνολικό σκορ 12-1! Καταιγιστική η ομάδα του Χάου απέναντι σε μία σκληροτράχηλη Κρίσταλ Πάλας που είχε το τρίτο καλύτερο παθητικό στην Πρέμιερ Λιγκ μέχρι πρότινος.

Παρά το (εν μέρει αναγκαστικό) rotation, κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με 63% κατοχή, απανωτές κερδισμένες μονομαχίες και 1.75 xGoals. Δίκαιο το 3-0 της ανάπαυλας, έριξε στροφές μετά από αυτήν, MVP ο ρολίστας Μέρφι που ξεκίνησε βασικός, με γκολ και δύο ασίστ.

Ανάλογης έντασης, ανάλογου ενθουσιασμού ήταν και το τελευταίο παιχνίδι της για το Champions League, πραγματοποίησε ιστορική εμφάνιση στον θρίαμβο επί της Παρί (4-1), παρότι τότε δεν χρειάστηκε να κρατήσει μπάλα (27% κατοχή). Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στις κερκίδες στην επιστροφή του σεντονιού στον αγγλικό βορρά μετά από σχεδόν δύο δεκαετίες.

“Νομίζω ότι πρέπει να ξεχάσουμε το αποτέλεσμα με την Παρί. Να πάρουμε την αυτοπεποίθηση από αυτό, αλλά να το ξεχάσουμε και να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε την ίδια ατμόσφαιρα ξανά. Να βγάλουμε την ίδια ενέργεια, την ίδια ένταση.” δήλωσε ο κόουτς Χάου στη χθεσινή συνέντευξη τύπου.

Έτοιμος να ξεκινήσει ο Ίσακ που έπαιξε ως αλλαγή το Σάββατο λόγω ενοχλήσεων, δεν άλλαξε κάτι άλλο στο ιατρικό δελτίο. Παραμένει εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν ο Γουίλοκ (μέσος), σταθερά εκτός και ο βασικός στόπερ Μπότμαν. Μακροχρόνια η απουσία του Μπαρνς (εξτρέμ). Εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι μπακ Κραφτ, Μανκίγιο που δεν υπολογίζονται.

Διαθέσιμος ο Τονάλι, ο οποίος περιμένει την τιμωρία του για το σκάνδαλο στοιχηματισμού, πέρασε ως αλλαγή και αποθεώθηκε το Σάββατο.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας

* Δέχθηκε γκολ στα 7/8 τελευταία εντός έδρας για το Champions League

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Βέρντερ. Ο Μπραντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 67ο λεπτό.

Συνεχίζει την αήττητη πορεία της (6-2-0) στην Bundesliga η BVB, την Παρασκευή πέτυχε 5η διαδοχική νίκη με πειστική εμφάνιση και φτωχό για την ίδια σκορ, βάσει ευκαιριών (2.69 – 0.37 xGoals).

Άργησε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι με τη Βέρντερ, αλλά μετά το 20λεπτο ανέβασε στροφές και απείλησε πολλάκις μέχρι να βρει το γκολ από όμορφη κάθετη του Τσαν και άψογο τελείωμα του φορμαρισμένου Μπραντ. Πολύ δραστήριος ο Νμέτσα που έχει καθιερωθεί στη μεσαία γραμμή, δεν φάνηκε ξανά ο Φούλγκρουγκ που ξεκίνησε στην κορυφή.

Εντός των συνόρων μπορεί να σκοράρει πάνω από 2 γκολ μέσο όρο ανά παιχνίδι, αλλά στο Champions League ακόμη δεν έχει βρει δίχτυα. Πριν τρεις εβδομάδες ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο υποδεχόμενη τη Μίλαν, αλλά οι “ροσσονέρι” ξόδεψαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες του αγώνα. Δίκαιο το αποτέλεσμα, όπως δίκαιη ήταν και η ήττα της πρεμιέρας στο Παρίσι, όπου το πλάνο ήταν αρκετά συντηρητικό και τιμωρήθηκε.

“H ατμόσφαιρα είναι εξαιρετική στο συγκεκριμένο γήπεδο. Γνωρίζουμε ότι θα μεταφερθεί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά επίσης γνωρίζουμε καλά τέτοιες ατμόσφαιρες από το δική μας έδρα.” δήλωσε ο κόουτς Τέρζιτς.

Μοναδικό αξιοσημείωτο πρόβλημα ενόψει Νιουκάστλ ο Ρίερσον (δεξί μπακ) που δεν ταξίδεψε λόγω ίωσης. Μακροχρόνιες οι απουσίες των τραυματιών μπακ Μενιέ, Μορέι.

Πιθανό το σενάριο να επιστρέψει σε σχήμα με τρία στόπερ ο Τέρζιτς, όπως παρέταξε την ομάδα του και στο Παρίσι.