* 23η αγωνιστική

* Νο Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Λούτον ψάχνει league double επί της Νιουκάστλ για 1η φορά από το 1938!

* Η Νιουκάστλ ήταν αήττητη (9-7-0) απέναντι σε νεοφερμένες ομάδες της κατηγορίας, πριν την ήττα του 1ου γύρου.

* Στον 1ο γύρο (23/12): Λούτον – Νιουκάστλ 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Άστον Βίλα. Ο Σαρ σκόραρε δις (32’, 36’) για το 0-2 της Νιουκάστλ, με αυτογκόλ (52’) έγινε το 0-3 και ο Γουότκινς (71’) μείωσε στο τελικό σκορ.

Ευεργετική για τις “καρακάξες” η διακοπή που προηγήθηκε, επέστρεψαν με φρέσκα πόδια στην αγωνιστική δράση και μέσα σε τρεις ημέρες πέτυχαν back to back εκτός έδρας νίκες για FA Cup και Πρέμιερ Λιγκ.

Πολύ ζωηρή από το ξεκίνημα του αγώνα στο Villa Park η ομάδα του Χάου και κράτησε μπάλα (47%) και απείλησε παίζοντας στο χώρο, κυρίως με τον Γκόρντον, αλλά βρήκε δύο κοντινά γκολ με τον στόπερ της σε πρώτο και δεύτερο χρόνο από κόρνερ! Στο transition έγινε το 0-3, το οποίο ξύπνησε την Άστον Βίλα. Πίεσαν για ένα 20λεπτο οι γηπεδούχοι κι απείλησαν να βάλουν φωτιά στο ματς, αλλά ο Χάου το “έσβησε” αλλάζοντας το σύστημα με 5αδα στην άμυνα.

Επιστρέφουν στο St. James’ Park μετά τις 13 Ιανουαρίου, όταν (με ανατροπή) γνώρισαν δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα, όσες δηλαδή είχαν υποστεί στα προηγούμενα 16 εντός (13-1-2).

Πρωταγωνιστής στα τελευταία εντός έδρας ο Γκόρντον, με 5 γκολ + 2 ασίστ στις 7 τελευταίες συμμετοχές του μπρος στο κοινό της ομάδας.

Στα αγωνιστικά νέα, βελτιώθηκε η κατάσταση του αρχισκόρερ Ίσακ μετά το μεσοβδόμαδο τραυματισμό του και θα περάσει τεστ ετοιμότητας σήμερα. Πλησιάζουν στην επιστροφή τους οι Γουίλοκ (μέσος), Μπαρνς (εξτρέμ), Ουίλσον (φορ), ενδεχομένως να μπουν στην αποστολή.

Σταθερά τραυματίες οι Πόουπ (κίπερ), Τάργκετ (αρ. μπακ), Άντερσον (μέσος), Ζοέλιντον (μέσος) και τιμωρημένος ο Τονάλι (μέσος).

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Μπράιτον. Ο Αντεμπάγιο πέτυχε χατ-τρικ (1’, 42’, 56’) και ο Ογκμπένε έκανε το 2-0 στο 3ο λεπτό.

Ενθουσιασμός επικρατεί στους “χάτερς”, η πίστη για παραμονή έχει εκτοξευθεί με τις εμφανίσεις του τελευταίου ενάμιση μήνα και ειδικότερα με τον θρίαμβο της Τρίτης, ο οποίος τους έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη για πρώτη φορά στην σεζόν!

Δεν είχε πετύχει γκολ στο πρώτο 15λεπτο μέχρι πρότινος η ομάδα του Έντουαρντς, αλλά την Τρίτη χρειάστηκε 137 δευτερόλεπτα για να σκοράρει δις επί της Μπράιτον και να σημειώσει το δεύτερο πιο γρήγορο 2-0 στην ιστορία της λίγκας!

Ο αρχηγός Λόκιερ, που απέχει από τις 16 Δεκεμβρίου όταν υπέστη καρδιακή προσβολή, χαιρέτησε το γήπεδο πριν την σέντρα και δημιούργησε μία “αύρα” που έδωσε φτερά στην ομάδα.

Εντυπωσιακή η ένταση που έβγαλαν οι συμπαίκτες του, εκμεταλλεύτηκαν και τη νωθρότητα των αντιπάλων για να κάνουν μία κυριαρχική εμφάνιση, με εξαιρετικό τακτικό πλάνο, εξουδετερώνοντας όλα τα ατού της ποιοτικότερης Μπράιτον.

Με ενισχυμένη αποστολή ταξίδεψε για το βορρά, ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις οι Μένγκι (στόπερ), Μπράουν (μέσος), επέστρεψε από την Αφρική κι ο Καμπορέ (δεξί μπακ/χαφ). Μέσα και ο νεοφερμένος Χασιόκα (δεξί μπακ), αλλά περισσότερο για προσαρμογή.

Σταθερές οι απουσίες των Άντερσεν (στόπερ), Λόκιερ (στόπερ), Νακάμπα (μέσος).