*Φάση ομίλων – 1η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες συναντιούνται σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

*Έξι αναμετρήσεις μετράει η Νάπολι κόντρα σε ολλανδικές ομάδες με απολογισμό 1-2-3 (8-12 τα γκολ). Στην Ιταλία μετράει μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα.

*Η Νάπολι πανηγύρισε τη νίκη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε στο “San Paolο” στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

*Δύο ήττες γνώρισε σε ισάριθμες επισκέψεις της στην Ιταλία η Άλκμααρ: Μία από την Ουντινέζε (2-1 το 2012) και μία από την Ίντερ (2-0 το 1982).

*Η Άλκμααρ γνώρισε την ήττα (χωρίς να σκοράρει) στις τρεις τελευταίες ευρωπαϊκές εξόδους της. Στις προηγούμενες πέντε σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Νάπολι – Άλκμααρ στην Bet365

ΝΑΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Νάπολι κατάφερε να στρέψει όλα τα φώτα πάνω της, μετά την επιβλητική νίκη που πανηγύρισε στο “San Paolo” επί της Αταλάντα το Σάββατο για την 4η αγωνιστική. Εκρηκτικοί παρουσιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, σκοράροντας τέσσερις φορές μέσα σε 20 λεπτά. Μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Λοσάνο που πέτυχε ντοπιέτα, φτάνοντας παράλληλα τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας με τον Λάμερς, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την συντριβή. Οι “παρτενοπέι” γνώρισαν την ήττα στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις του στο Γιουρόπα Λιγκ, στις δύο από τις οποίες δεν σκόραραν.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής Γκατούζο αποκάλυψε πως θα προχωρήσει σε 3-4 αλλαγές στην ενδεκάδα. “Ο όμιλός μας είναι δύσκολος, αυτή την στιγμή οι ποδοσφαιριστές προπονούνται με ηρεμία και ενθουσιασμό, κάτι πολύ θετικό για την συνέχεια”, είπε μεταξύ άλλων. Η Νάπολι ταξιδεύει στην έδρα της Μπενεβέντο την Κυριακή για την 5η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα τέσσερα γκολ τους μέσα σε 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο με Λοσάνο (23′, 27′), Πολιτάνο (30′) και Όσιμεν (43′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λάμερς στο 69′.

ΝΑΠΟΛΙ Στατιστικά

*Over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της (bet365 παίξε νόμιμα)

*NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΛΚΜΑΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ η Άλκμααρ. Ταξίδεψε με μόλις 17 ποδοσφαιριστές στην Ιταλία και το “San Paolo” για την αναμέτρηση κόντρα στην Νάπολι, καθώς έχουν βρεθεί 13 θετικοί στον κορωνοϊό. Θυμίζουμε πως αν ο αριθμός των διαθέσιμων πέσει κάτω από τους 14 (με έναν τερματοφύλακα), τότε η αναμέτρηση θα αναβληθεί.

Τέσσερις βαθμούς συγκέντρωσε το συγκρότημα του Σλοτ σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα (0-4-0), το Σάββατο ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0 της Φένλο στο “AFAS Stadion”, έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 41′ και, τελικά, δέχτηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. “Οι τελευταίες μέρες ήταν πολύ δύσκολες για εμάς.

Μιλήσαμε με την Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της χώρας μας, ανυπομονούμε να αγωνιστούμε. Μπορούμε να παρατάξουμε μία ανταγωνιστική ενδεκάδα”, ανέφερε ο προπονητής της Άλκμααρ, η οποία την Κυριακή δοκιμάζεται στην έδρα της Ντεν Χάαγκ για την 6η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Φένλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Κάρλσον (2′) και Στενγκς (24′), προτού οι φιλοξενούμενοι απαντήσουν ισάριθμες φορές με Λίντορστ (86′) και Γιακουμάκη (88′ πεν.). Η Άλκμααρ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 41′.