3η αγωνιστική

*Αήττητη η Μονακό στα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ναντ, επικρατώντας στα 9/10.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 66ο λεπτό και παρότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 78′, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Άποντη παραμένει η Ναντ, μετά και τις δυο πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πιέρ Αριστουά φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, κόντρα στην ομάδα έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και κατάφερε να βάλει δύσκολα στην αντίπαλο της για πάνω από μια ώρα παιχνιδιού, έχοντας και αρκετή τύχη στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε προσπάθεια των γηπεδούχων. Ωστόσο, μια αδράνεια στην άμυνα της την έβαλε πίσω στο σκορ. Πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στην πορεία, απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση. Αντιθέτως, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και το εντός 1-2 από την Τουλούζ, στην πρεμιέρα. Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Αριστουά, που δεν αποκλείεται μάλιστα να αποτελέσει και παρελθόν, σε περίπτωση νέας αποτυχίας απόψε.

Κανονικά στην αποστολή ο Καστελέτο, παρότι ζήτησε από τον προπονητή του να μην αγωνιστεί και να αποτελέσει παρελθόν από την ομάδα, ενώ υπολογίζεται για πρώτη φορά και ο Ιγκνάτιους Γκαναγκό. Πέρα από τους τραυματίες, εκτός έμεινε και ο νεοαποκτηθής Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός Άντσον, που ήρθε από την Κορίνθιανς. Εντός της ημέρας αναμένεται η άφιξη του αμυντικού Εράι Κομέρτ, ως δανεικός από τη Βαλένθια.

Ναντ Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Μιναμίνο (20′, 36′) και Μπεν Γεντέρ (58′).

Σε αντίθεση με την αποψινή της αντίπαλο, η Μονακό έχει ξεκινήσει αρκετά δυναμικά την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ επικράτησε με 3-0 της Στρασμπούργκ, μπροστά στο κοινό της.

Παρότι παρατάχθηκε χωρίς καθαρό κεντρικό αμυντικός και με λύσεις ανάγκης, δεν έδειξε να πτοείται καθόλου. Επέβαλε από νωρίς το ρυθμό της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιναμίνο, που σκόραρε δις, πήγε με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια. Συνέχισε έτσι και μετά την ανάπαυλα, λίγο πριν συμπληρωθεί μια ώρα, διεύρυνε ακόμη περισσότερο τα τέρματα της. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία και δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο της.

Έκανε έτσι το 2/2, καθώς στην πρεμιέρα είχε φύγει με το διπλό 2-4 από την έδρα της Κλερμόν. “Η Ναντ έχει διαφορά δυναμικής σε σχέση με πέρυσι, όμως είναι πάντα δύσκολο να παίζεις εναντίον της. Το ότι δεν έχει βαθμό ακόμη, δε σημαίνει κάτι. Παίζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο, “χτυπάει” με αντεπιθέσεις. Θα τα βρούμε δύσκολα, οπότε θα πρέπει να κάνουμε ένα ακόμη καλό παιχνίδι”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Κανονικά στην αποστολή ο Μαριπάν, ωστόσο η συμμετοχή του κρίνεται ως αμφίβολη, ενώ από ίωση ταλαιπωρείται ο Ακλιούς. Σοκ με τον τραυματισμό του Μπεν Σεγκίρ, ο οποίος θα μείνει εκτός για αρκετό καιρό. Γνώριμοι τραυματίες οι Σαλισού, Ντιόπ, Αγκιλάρ και Εμπολό.