* Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Μπρέινταμπλικ με αντίπαλο τη Βαλούρ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

Από τρεις σερί νίκες προέρχεται η Μπρέινταμπλικ στο πρωτάθλημα, οι οποίες την ανέβασαν στη μέση της κατάταξης. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Μιλόγεβιτς επικράτησε των Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (3-2 εκτός έδρας), Βίκινγκουρ Όλαφσβικ (2-1 εντός έδρας) και Άρκανες (3-2 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6’ με τον Έιγιολφσον, προτού ο Άτλασον διπλασιάσει τα τέρματά τους τρία λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 57’ ο Άτλασον πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ του, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση με τους Τόρνταρσον (59’) και Γκούντγιονσον (90+3’). Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπρέινταμπλικ για το πρωτάθλημα σημείωσε μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Τρέχουμε ένα νικηφόρο σερί το οποίο πρέπει να συνεχίσουμε, έτσι ώστε να παλέψουμε για τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις», τόνισε μεταξύ άλλων ο Έφετε (ΑΜ, 4, 1), ο δανεισμός από τη Νόριτς του οποίου ολοκληρώνεται στις 30 του μηνός.

Προηγούμενο ματς: Η Μπρέινταμπλικ επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Άκρανες, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 και goal-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπρέινταμπλικ για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet)

Το Μπρέινταμπλικ – Βαλούρ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ισλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΒΑΛΟΥΡ

Την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχει απόψε η Βαλούρ. Για να το πετύχει αυτό θα πρέπει να αποφύγει την ήττα από την Μπρέινταμπλικ. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Γιοχάνεσον επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Βεστμάνεγιαρ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Λάρουσον. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπαρταλστόβου.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 73’ ο Γκούντγιονσεν. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βαλούρ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Βαλούρ επί της Μπρέινταμπλικ χρονολογείται πριν από οχτώ χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 15 Ιουνίου του 2009 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Βαλούρ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Βεστμάνεγιαρ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Βαλούρ για το πρωτάθλημα.