ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ ΟΛΑΦΣΒΙΚ

Μετά το πέρας πέντε αγωνιστικών στο πρωτάθλημα η Βίκινγκουρ Όλαφσβικ πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην Γκρίνταβικ (3-1 εκτός έδρας) στις 14 Μαΐου. Στη συνέχεια το συγκρότημα του Πουρίσεβιτς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βεστμάνεγιαρ (3-0 εντός έδρας) και Μπρέινταμπλικ (2-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Άτλασον, προτού ο Τόκιτς διπλασιάσει τα τέρματά τους πέντε λεπτά αργότερα.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 34’ με τον Κουί, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βίκινγκουρ Όλαφσβικ για την ίδια διοργάνωση αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες κι επτά ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Βίκινγκουρ Όλαφσβικ επί της Ακουρέιρι σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 29 Ιουνίου του 2011 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Η Βίκινγκουρ Όλαφσβικ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπρέινταμπλικ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Βίκινγκουρ Όλαφσβικ για το πρωτάθλημα.

Το Βίκινγκουρ Όλαφσβικ – Ακουρέιρι παίζει στην Betrebels
Betrebels logo 2019

Δείτε τα Προγνωστικά Ισλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ

Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φίολνιρ (2-0 εντός έδρας) στις 14 Μαΐου η Ακουρέιρι γνώρισε την ήττα από την Στιαρνάν (2-1 εκτός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (2-2 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 46’ με τον Σιγκουργκέισον, προτού ο Λινγκ διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 61’. Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τούφεγκντζιτς. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χίλμαρσον.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ακουρέιρι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 76’, λόγω της απευθείας αποβολής του Βίνταρσον. Στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Τούφεγκντζιτς για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις δύο νίκες. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Στις πέντε σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Ακουρέιρι επί της Βίκινγκουρ Όλαφσβικ σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 13 Ιουλίου του 2012 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ακουρέιρι και Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Ακουρέιρι για το πρωτάθλημα.