*Σε προηγούμενους γύρους: Στιάρναν – Βίκινγκουρ 0-2

*Over 2,5 στα 15/17 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισλανδίας

ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Φραμ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Άγκναρσον (21′), Τζούριτς (28′) και Ίνγκασον (34′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φρεντ Σαράιβα με πέναλτι στο 41′.

Τον τίτλο του απόλυτου φαβορί για νίκη επιβεβαίωσε περίτρανα η Βίκινγκουρ κόντρα στην Φραμ. Έκανε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που δεν δέχτηκε ούτε μία στο δεύτερο από τους φιλοξενούμενους.

Φτάνοντας τους 31 βαθμούς διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας, γνώρισε μόλις μία ήττα από την έναρξη του πρωταθλήματος κόντρα στη Βαλούρ (3-2 εντός) στις 29 Μαΐου. Στις υπόλοιπες σημείωσε δέκα νίκες και μία ισοπαλία. Πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ στις οχτώ τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Στιάρναν (4-1-3), κατάφερε να κρατήσει το μηδέν μόλις σε μία.

ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΙΑΡΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Κέφλαβικ. Ο Μάγκνουσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 54′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκούντμουντσον στο 81′.

Μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, η Στιάρναν επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Κέφλαβικ (1-1) πριν από δύο βδομάδες. Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο από πλευράς κατοχής και ευκαιριών.

Πανηγύρισε μόλις δύο νίκες σε οχτώ αγωνιστικές επί των Βεστμανάεγιαρ (4-0 εντός) και Ακουρέιρι (4-0 εντός), στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Η Στιάρναν “τρέχει” μία θετική παράδοση στην έδρα της Βίκινγκουρ: Σε 15 αναμετρήσεις έχει απολογισμό 8-5-2. Δέχτηκε γκολ στις 13 και σκόραρε τουλάχιστον από δύο φορές στις 12..