*Πρώτος ημιτελικός των play offs για την άνοδο στην League 1. Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης, Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, μετά και το δεύτερο παιχνίδι, ακολουθεί παράταση και πέναλτι.

*Στην κανονική διάρκεια: Καρλάιλ-Μπράντφορντ 1-0, Μπράντφορντ – Καρλάιλ 0-0

ΜΠΡΑΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς:Η Μπράντφορντ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Λέιτον Όριεντ, έχοντας νωρίς δοκάρι, πριν βρεθεί να χάνει από τέρμα του Μπράουν στο 41’, ισοφαρίζοντας πολύ σύντομα, με τον Χάλιντεϊ στο 43ο λεπτό.

Η Μπράντφορντ έκανε αυτό που χρειαζόταν, δηλαδή πήρε τον βαθμό, φέρνοντας 1-1 απέναντι στην πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Λέιτον Όριεντ, καταφέρνοντας να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα play offs για την άνοδο, χωρίς να ενδιαφέρεται για άλλα αποτελέσματα.

Τερμάτισε στην έκτη θέση, κάτι που σημαίνει πώς θα παίξει τον πρώτο αγώνα της εντός έδρας, τον σημερινό δηλαδή, απέναντι στην Καρλάιλ που τελείωσε τη σεζόν μία θέση υψηλότερα από αυτήν, αν και είχαν ίδιους βαθμούς, απλά υστερεί στη διαφορά τερμάτων.

Στα πέντε τελευταία της παιχνίδια κέρδισε μόνο στην έδρα της Νορθάμπτον, αλλά στο δικό της γήπεδο είναι αήττητη εδώ και εφτά παιχνίδια, αλλά με τέσσερις ισοπαλίες. Αλλωστε έχει τις πιο πολλές ισοπαλίες εντός από τις ομάδες που συμμετέχουν στα play offs, 10 σε 23 αγώνες.

Ουσιαστικά δύο είναι οι απώλειες για τον Μαρκ Χιουζ ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, αμφότερες στην επίθεση. Τραυματίες και απόντες είναι οι επιθετικοί Όλιβερ, Τσάπμαν.

Μπράντφορντ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί G/G

*Εχει 14/28 under 2,5 εντός έδρας, 13/23 στο πρωτάθλημα

*Εχει 17/28 G/G εντός έδρας, 13/23 στο πρωτάθλημα

ΚΑΡΛΑΪΛ

Προηγούμενο ματς: Η Καρλάιλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Σάτον, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Κίζι στο 85’, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Κουάσι στο 17ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες.

Η Καρλάιλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Σάτον, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στα play offs για την διεκδίκηση της ανόδου. Βέβαια υπήρξε περίοδος που ήταν και στις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο, όμως με μόνο δύο νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια, έστω και με έξι ισοπαλίες,δύσκολα να τα κατάφερνε.

Τελικά τερμάτισε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο, με λίγο καλύτερη διαφορά τερμάτων και λίγο έλειψε να έχανε και αυτή τη θέση. Τουλάχιστον εξασφάλισε επαναληπτικό στο γήπεδό της, έχοντας τις περισσότερες νίκες εντός, μαζί με την Στόκπορτ, από τις ομάδες που συμμετέχουν στα play offs, 10 σε 23 αγώνες.

Ενδεχομένως τελικά οι αμυντικοί Φίνεϊ, Μπακ, με τον πρώτο να είναι και ο αρχηγός της ομάδας, να προλάβουν τον τελικό, αν περάσει η ομάδα τους σε αυτόν. Κατά τα άλλα δεν έχει κάποιο νεότερο πρόβλημα.