*Δεύτερος γύρος του Κόπα Σουνταμερικάνα. Οι αναμετρήσεις είναι διπλές και είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

ΜΠΟΛΙΒΑΡ (Βολιβία)

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα του Απερτούρα, η Μπολιβάρ, η οποία τερμάτισε στην πρώτη θέση. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Μπενιάτ Σαν Χοσέ φιλοξένησε την Οριέντε Πετρολέρο, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το εύστοχο πέναλτι του Καμπρέρα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην Μπολιβάρ. Έφτασε έτσι τους 50 βαθμούς σε 22 παιχνίδια, απέχοντας έξι βαθμούς από την δεύτερη Δε Στρόνγκεστ. Παράλληλα, είχε με διαφορά την καλύτερη επίθεση και άμυνα με γκολ 59-16.

Πλέον, στρέφει την προσοχή της στο Κόπα Σουνταμερικάνα και στο αποψινό ματς με την Λίγκα ντε Κίτο. Στον προηγούμενο γύρο, αντιμετώπισε την Ντεπόρτες Τολιμά από την Κολομβία, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1, στο εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι. Ωστόσο, η νίκη με 1-0 στον επαναληπτικό, ήταν αρκετή για να της δώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Άρτσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή ήταν και η 20η νίκη της στα 21 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας και μια ήττα.

Προερχόμενη από ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, με οκτώ νίκες και μια ισοπαλία, η Μπολιβάρ θέλει να κάνει απόψε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Από την προσπάθεια αυτή, θα απουσιάσει ο Λουίς Γκουτιέρεζ (ΑΜ 33/3), ο οποίος και είναι τιμωρημένος. Στην αποστολή είναι κανονικά ο Ουίλιαμ Φερέιρα (ΕΠ 11/4), που ξεπέρασε το μυϊκό πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε, παίρνοντας μέρος και στην τελευταία προπόνηση της ομάδας. Από τις τάξεις της αποτελεί παρελθόν ο Χιλιανός Ρόνι Φερνάντεζ (ΕΠ 22/7), που θα συνεχίσει στην Σαουδική Αραβία και την Αλ Φεϊχά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Οριέντε Πετρολέρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα εφτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Sudamericana (Κλικ Εδώ)

ΛΙΓΚΑ ΝΤΕΠ. ΟΥΝ. ΚΙΤΟ (Εκουαδόρ)

Από την πλευρά της, η Λίγκα ντε Κίτο προέρχεται από μια πολύ κακή πορεία στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος Εκουαδόρ. Με τον Γκουστάβο Μουνούα στον πάγκο της, δεν έπειθε καθόλου με τις εμφανίσεις της, με αποτέλεσμα να μένει χαμηλά στην βαθμολογία. Γι’ αυτό τον λόγο, η διοίκηση προχώρησε στην άμεση αντικατάσταση του, με τον Πάμπλο Ρεπέρο να τον αντικαθιστά.

Με τον Ουρουγουανό τεχνικό να παρακολουθεί την ομάδα του από την κερκίδα και τον υπηρεσιακό Φράνκλιν Μάρσαλ να είναι στον πάγκο της, η Λίγκα ντε Κίτο φιλοξένησε την Κλαν Γιούβενιλ, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και πανηγύρισε μια άνετη νίκη με σκορ 5-0. Οι Κάνγκα (9′), Μπάρκος (14′), Ανανγκονό (30′), Σαλαμπέρι (66′) και Κινόνεζ (79′) τα τέρματα της, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς, ούσα και στην 10η θέση.

Έχοντας ολοκληρώσει τις εγχώριες υποχρεώσεις της, η Λίγκα ντε Κίτο στρέφει την προσοχή της στο Κόπα Σουνταμερικάνα και το αποψινό παιχνίδι, όπου θέλει να πάρει το όποιο θετικό αποτέλεσμα. Στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης άφησε εκτός συνέχειας την Ντεφενσόρ από την Ουρουγουάη (2-2 εντός, 1-2 εκτός). Για την αποψινή αναμέτρηση, ο τεχνικός Πάμπλο Ρεπέτο δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, οπότε και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή εντεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Κλαν Γιουβενίλ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα έξι από τα εφτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.