* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Σπόρτινγκ στα 10 τελευταία παιχνίδια (8-2-0) με αντίπαλο την Μπελενένσες

* Στον πρώτο γύρο (21/08): Σπόρτινγκ – Μπελενένσες 2-0

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Βελτιωμένη η εικόνα της Μπελενένσες στο Φουνσάλ την προηγούμενη Κυριακή (23/01), πήρε δίκαια την ισοπαλία από τη Μαρίτιμο (1-1), αλλά παρέμεινε ουραγός και με διαφορά στην Primeira Liga.

H Μαρίτιμο απείλησε πρώτη, αλλά η Μπελενένσες προηγήθηκε με πέναλτι. Έφτασε δις κοντά στην ισοφάριση η Μαρίτιμο, απείλησαν και οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος του ημιχρόνου. Η Μαρίτιμο έμεινε με 10 παίκτες, αλλά ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. Πιο απειλητική στο δεύτερο μέρος η Μπελενένσες και με παίκτη παραπάνω και μετά τη δική της αποβολή, έκανε δύο καλές επεμβάσεις ο γηπεδούχος κίπερ Βίκτορ.

“Ήταν ένα παιχνίδι, στο οποίο δεν ξεκινήσαμε καλά, εν αντιθέσει με τα δύο προηγούμενα. Δεν είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε έναν φορμαρισμένο αντίπαλο με ποιότητα, αλλά παρά τις δυσκολίες είχαμε πολλές ευκαιρίες να πάρουμε τη νίκη”, δήλωσε ο κόουτς Καρβάλιο.

Είχε προηγηθεί η εντός προγράμματος ήττα από την Πόρτο (1-4 εντός) και το 1-0 στην έδρα της Φαμαλικάο, όπου ήταν ανταγωνιστική. Παραμένει η χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με μόλις 11 γκολ σε 19 παιχνίδια, στο -6 από την παραμονή.

Αποχώρησε για την Γκρασχόπερς ο μέσος Ριμπέιρο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μαρίτιμο. Ο Σαφίρα άνοιξε το σκορ για την Μπελενένσες με πέναλτι στο 13’. Η Μαρίτιμο έμεινε με 10 παίκτες στο 44΄ (Ταγκού), αλλά ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με το Ματέους Κόστα. Στο 67’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Φαν ντερ Γκάαγκ.

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο pamestoixima)

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει να συλλέγει τρόπαια η περσινή πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ, το Σάββατο κατέκτησε το 4ο Λιγκ Καπ την τελευταία 5ετία, επικρατώντας στο ντέρμπι της Λισαβόνας με την Μπενφίκα, ανατρέποντας το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο!

Η συνεργασία Γκριμάλδο-Έβερτον έφεραν το προβάδισμα για την Μπενφίκα (22’), με ωραίο τελείωμα του Βραζιλιάνου, η Σπόρτινγκ είχε τον έλεγχο και την κατοχή στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, δίχως να απειλήσει ουσιαστικά. Από κόρνερ του Σαράμπια και κεφαλιά του στόπερ Ινάσιο ισοφάρισε στο 49’ η Σπόρτινγκ. Συνέχισε να είναι καλύτερη, είχε δοκάρι με τον Παουλίνιο στο 73’, πέντε λεπτά αργότερα γύρισε το ματς με τον Σαράμπια να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Μπενφίκα.

Ανατροπή έκανε και στον ημιτελικό της διοργάνωσης με την Σάντα Κλάρα (2-1) και στρεφεί ξανά την προσοχή της στην υπεράσπιση του θρόνου της στην Primeira Liga, όπου πλέον βρίσκεται σε μειονεκτική θέση μετά την εντός έδρας ήττα (με ανατροπή) από την Μπράγκα. Η Πόρτο κέρδισε την Κυριακή και η διαφορά από την κορυφή πήγε στους 9 βαθμούς, με παιχνίδι λιγότερο για την Σπόρτινγκ.

Νέο μεταγραφικό απόκτημα ο εξτρέμ Έντουαρντς από την Γκιμαράες, έναντι 8 εκ. ευρώ, επέστρεψε στη Λισαβόνα και ο φορ Σλιμανί, αποχώρησε για τη Λάτσιο ο επιθετικός Καμπράλ. Απορρίφθηκε πρόταση 30 εκ. από τη Νιουκάστλ για τον αμυντικό Ινάσιο.

Προηγούμενο ματς: Νίκη (1-2) επί της Μπενφίκα στον τελικό του Λιγκ Καπ. Ο Έβερτον άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα στο 22’, ο Ινάσιο ισοφάρισε για την Σπόρτινγκ στο 49’ και ο Σαράμπια γύρισε το ματς στο 78’.