*3η αγωνιστική

*Οι οπαδοί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ δεν θα δώσουν το παρών στο γήπεδο, ζητώντας την άμεση διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

*Η διοίκηση της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ κάλεσε τους φιλάθλους που θα βρεθούν στις κερκίδες του γηπέδου να πάρουν μέτρα προστασίας κατά του κορωνοϊού. “Προτείνουμε να μην έρθουν παιδιά κάτω των 16 ετών, ηλικιωμένοι και όσοι έχουν πυρετό ή συμπτώματα κρυολογήματος”, αναφέρει μεταξύ άλλων η σχετική ανακοίνωση.

*Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ γνώρισε μόλις μία ήττα στα 13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (11-1-1).

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Ρουχ Μπρεστ στην Betshop | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Λευκορωσίας

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Στις δύο αγωνιστικές που έδωσε γνώρισε ισάριθμες ήττες από Ενερτζέτικ (3-1 εκτός) και Σλάβια (2-1 εκτός). Με αντίπαλο την τελευταία την προηγούμενη βδομάδα ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 10′, ωστόσο ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ο Μελνίκοφ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ανέτρεψε τα δεδομένα διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα.

“Είναι πολύ δύσκολο για μένα την προκειμένη στιγμή να αναφέρω γιατί δεχτήκαμε αυτά τα δύο γκολ, πρέπει να βρω τα αίτια. Η αντίπαλός μας πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση και την συγχαίρουμε”, υπογράμμισε ο προπονητής Αλσέφσκι. Την Τετάρτη (8/4) η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ ταξιδεύει στην έδρα της Σλάβια για το Κύπελλο Λευκορωσίας.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Σλάβια για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10′ με τον Βίλουμσον, προτού ο Μελνίκοφ ισοφαρίσει στο 32′. Την ανατροπή των δεδομένων διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 48′.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ Στατιστικά

*GG & over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*Over 2,5 στα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΡΟΥΧ ΜΠΡΕΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την ιστορική νίκη που πανηγύρισε επί της Ντιναμό Μινσκ (1-0 εκτός) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η νεοφώτιστη Ρουχ Μπρεστ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ενερτζέτικ την προηγούμενη βδομάδα γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 1-0.

“Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από μία φάση, κάτι που συνήθως συμβαίνει σε κλειστές αναμετρήσεις”, είπε ο προπονητής Σέντνεφ, ενώ συνέχισε λέγοντας: “Δυστυχώς, δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Θεωρώ πως δεν αξίζαμε την ήττα, ελπίζω αυτή να λειτουργήσει θετικά για εμάς στη συνέχεια”.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από την Ενερτζέτικ για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μιροσνίκοφ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.