*Φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Αγώνες ρεβάνς, είναι ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έχει κερδίσει τα 5/6 τελευταία ματς στο Γιουρόπα Λιγκ.

Πρώτο παιχνίδι: Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Μπασακσεχίρ 3-1

Μπασακσεχίρ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην Bet365

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Χάρη σε γκολ του Σκρτελ στο 90’ και ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι τρία λεπτά νωρίτερα, η Μπασακσεχίρ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρίζεσπορ τη Δευτέρα. Τρεις βαθμοί χρυσάφι για την ομάδα του Μπουρούκ που «πάτησε» κορυφή στη Super Lig και βρίσκεται στο +1 από Τραμπζονσπόρ, Γαλατσαράι και Σίβασπορ. Δεν είναι κρυφό πως η κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι ο διακαής πόθος όλων στο στρατόπεδο της Μπασακσεχίρ, όπου και έχει ρίξει το βάρος της. Μια καλή πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ είναι φυσικά ένας από τους βασικούς της στόχους, γνωρίζει ωστόσο σήμερα πως καλείται να κυνηγήσει την υπέρβαση κόντρα στη Σπόρτινγκ, μετά την ήττα με 3-1 στο πρώτο ματς.

Η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ δίνει φέτος το παρών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για πέμπτη διαδοχική σεζόν, κατάφερε μάλιστα φέτος για πρώτη φορά να ξεπεράσει το εμπόδιο ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι «πορτοκαλί» της Κωνσταντινούπολης ξεκίνησαν φέτος τις υποχρεώσεις τους στην Ευρώπη από τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Ολυμπιακού. Εντυπωσίασαν με τις εμφανίσεις τους στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, τερμάτισαν στην κορυφή του 10ου ομίλου, αφήνοντας πίσω τους τις Ρόμα, Γκλάντμπαχ και Βόλφσμπεργκερ. Στο καθαρό αγωνιστικό κομμάτι δεν υπολογίζεται ο πρώτος σκόρερ Κριβελί λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 εκτός έδρας επικράτησε της Ρίζεσπορ η Μπασακσεχίρ. Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους οι «πορτοκαλί» προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βίσκα, οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν τα παράτησαν, πίεσαν και στο 60’ ισοφάρισαν σε 1-1. Τα λεπτά περνούσαν, η Μπασακσεχίρ πίεζε αλλά δεν έβρισκε κενούς χώρους, με τον τεχνικό Μπουρούκ στο 87’ να περνά στο παιχνίδι τον Σκρτελ. Ο Σλοβάκος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, αφού στο 90’ έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Μπασακσεχίρ Στατιστικά

*G/G 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία ματς στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μια καλή πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ είναι ο μεγάλος της στόχος, αλλά και ο μοναδικός που της έχει απομείνει. Η Σπόρτινγκ προστάτεψε με τον καλύτερο τρόπο την έδρα της στο πρώτο ματς κόντρα στην Μπασακσεχίρ, πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 και μόνο αν «αυτοκτονήσει» μπορεί να μείνει εκτός διοργάνωσης. Το ήθελε περισσότερο και αυτό φάνηκε, θα προσπαθήσει σήμερα να τελειώσει ότι ξεκίνησε την περασμένη Πέμπτη.

Ακολούθησε η άνετη επικράτηση με 2-0 επί της Μποαβίστα στην Πριμέιρα Λίγκα, όπου μετά το πέρασμα 22 αγωνιστικών βρίσκεται στην 4η θέση και στο -18 από την κορυφή. Έχει τεθεί από νωρίς εκτός μάχης του τίτλου, τη στιγμή φυσικά που δεν κατάφερε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω σε Κύπελλο και Λιγκ Καπ Πορτογαλίας. Μια ομάδα με αμέτρητες συμμετοχές στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κατάφερε το μακρινό 1964 να κατακτήσει το Κύπελλο Κυπελλούχων, ενώ τη σεζόν 2004-05 έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όπου δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ξεκίνησε φέτος τις υποχρεώσεις της απευθείας από τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, με απολογισμό 4-0-2 τερμάτισε στη 2η θέση του 4ου ομίλου και στο -1 από την πρωτοπόρο Λασκ Λινζ, ενώ έχει κερδίσει τα 5/6 τελευταία της ματς στη διοργάνωση. Όσο για σήμερα, ο τεχνικός Σίλας δεν θα έχει στη διάθεση του τους τραυματίες Φελίπε και Ριμπέιρο, αλλά και τον τιμωρημένο μπακ Νέτο, ενώ αμφίβολη παραμένει η συμμετοχή του φορ Ματιέ.

Προηγούμενο ματς: Με 2-0 επικράτησε της Μποαβίστα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 13’ με τον Σποραρ. Είχε στη συνέχεια τον απόλυτο έλεγχο και στο 42’ ο Πλάτα έκανε το 2-0. Δεν απειλήθηκαν τα «λιοντάρια» στο δεύτερο ημίχρονο, που κράτησαν εύκολα το 2-0 μέχρι το τέλος.